Колко опасни са иранските безпилотни дронове, с които Русия нанася удари срещу Украйна, какви предимства и недостатъци имат те и могат ли украинците да им противодействат? ДВ събра фактите.
Масираните руски ракетни удари срещу Киев, Лвов, Запорожие, Харков и други украински градове на 10 октомври са сред най-тежките, които Украйна е виждала от началото на войната. Извършени бяха над 100 въздушни нападение в цялата страна.
Освен с ракети, руските войски атакуваха украински градове и с ирански дронове камикадзе. Според Генералния щаб на украинските въоръжени сили Русия е изстреляла общо 86 безпилотни самолета камикадзе, тип „Шахед-136“, като 60% от тях са били свалени от украинската противовъздушна отбрана (ПВО).
Срещу граждански обекти в Украйна
Иранските дронове станаха първото вносно оръжие, което Русия започна активно да използва във войната срещу Украйна – за първи път то беше изпробвано през септември в района на Харков срещу позиции на украинската артилерия и срещу реактивните системи за залпов огън (РСЗО), както още тогава съобщи американският „Уолстрийт Джърнъл“. Като се позова на данни от украинското разузнаване, президентът на Украйна Володимир Зеленски информира на 11 октомври лидерите на Г-7, че Русия е поръчала 2400 дронове камикадзе от Иран.
В момента руските войски атакуват не толкова военна, колкото гражданска инфраструктура с ирански дронове. На 11 октомври дроновете „Шахед-136″ удариха Ладижинската ТЕЦ във Виницка област. Според Министерството на отбраната на Украйна Русия е доставила ирански дронове и на Беларус – за възможни удари в Западна и Северна Украйна, както предупреждават украинските специални служби.
Русия изпитва недостиг на боеприпаси
Голямото количество закупени от Русия ирански дронове трябва да компенсира недостига на други боеприпаси, смята израелският военен експерт Дейвид Генделман. Основното предназначение на тези летателни апарати е да откриват цели и след получаването на инструкции от други самолети, дронове или сателити да нанасят незабавни удари. Но на територията на Украйна Русия ги използва „на сляпо“ – без оптична система за насочване – като дронове камикадзе, които поразяват обекти от украинската инфраструктура, обяснява експертът.
Русия използва тези дроновекато „евтин заместител на скъпите крилати ракети, които очевидно ѝ липсват“, казва Генделман. Освен „Шахед-136“ Русия си е набавила също и разузнавателни дронове „Мохаджер-6“, както и няколко други типа безпилотни летателни уреди. По данни на иранската страна „Шахед-136“ може да прелети до 2 000 километра, но експерти оценяват обхвата на тези дронове до 1000 километра.
За разлика от крилатите ракети, иранските дронове не могат да носят прекалено мощен заряд – бойната глава съдържа до 40-50 кг. експлозив. Опасни са обаче, защото летят на ниска височина и тежат само 200 килограма. А това ги прави по-трудни за засичане от противовъздушната отбрана на Украйна, казва за ДВ пенсионираният полковник от Бундесвера и военен експерт на берлинската фондация „Наука и политика“ Волфганг Рихтер.
Той припомня, че украинската ПВО е оборудвана с радиолокационна техника съветско производство, която е в състояние да засича повечето ракети, използвани и сега от руската армия. Но междувременно украинците са се научили да прихващат и иранските дронове, казва Рихтер. Той смята, че Украйна е свалила около една трета от всички безпилотни самолети, изстреляни от Русия на 10 октомври.
„Шахед“ не могат да обърнат хода на войната
Военният експерт Дейвид Генделман подчертава, че иранските дронове имат редица недостатъци, които увеличават тяхната уязвимост: „Ниската височина на полета, която им позволява да останат невидими за радарите, същевременно ги прави видими с невъоръжено око. Освен това тези дронове имат много шумен двигател, поради което Украйна вече ги наричат „мотопеди“. Така те могат да бъдат открити дори и през нощта – задача, с която украинците се справят вече доста успешно“.
Въпреки щетите, които дроновете „Шахед-136“ нанасят на Украйна, те не са в състояние да обърнат хода на войната, е категоричен израелският военен експерт. „За това е нужно да бъдат използвани десетки хиляди такива дронове едновременно, а дотук Русия е изстреляла само няколко десетки от тях“, казва Генделман. Според него иранските дронове не могат да бъдат смятани за някакво универсално оръжие-чудо, което може да промени хода на войната като цяло.
НАТО отпуска нови помощи
В същото време Украйна скоро ще получи помощ от НАТО за успешното неутрализиране на ирански дронове, използвани от Русия. На среща на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел на 13 октомври генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг каза, че НАТО ще отпусне на Киев средства за борба с дроновете, за да може Украйна да защити цивилното си население и критичната инфраструктура. В рамките на тази помощ ще има и станции за заглушаване на вражеските дронове, което би ги направило неефективни.