ДПС си постави като основна задача още през лятото на всяка цена да влезе във властта. Появи се на предизборен терен с ново поведение и нови послания. Виждате и, че в парламента най-много дивиденти извлече „Възраждане“, а след това е ДПС. Това каза пред Euronews Bulgaria журналистът Илхан Андай.
На първия ред на ДПС имаше кандидат за шеф на парламента, на втория ред е един от бъдещите министри, ако успеят с ГЕРБ – Станислав Анастасов. Може би министър на екологията. Но той има потенциал, познания и ценз да оглави 4-5 важни ведомства. Извън парламентарната група те имат готов екип за властта, ако формулата е експертен кабинет.
Най-близо сме до вариант за кабинет на ГЕРБ, ДПС, „Български възход“. Те имат 115 депутати и фактически е необходим трансфер от 6-7 души. Това в български парламент е постижимо. Във „Възраждане“ винаги има хора, които биха се решили на една по-различна стъпка в живота, която да им осигури по-добър живот за в бъдеще.
Хора за трансфер могат да се намерят и в „Демократична България“, в БСП също, а защо не и в ПП.
Има и друга опция, т. нар. евроатлантическа опция, която вещае едно мнозинство от порядъка на 140-145 депутати. Това вещае едно правителство, което ще има комфорт и дълъг хоризонт пред себе си. Всичко е възможно, но за съжаление не всичко зависи от тези 240, които са в залата. Външните фактори са много силни. ДПС и партньорите им в Брюксел държат на всяка цена партията да влезе в управлението. Атестацията на Вашингтон за ДПС също е много добра. Реално харесванията и нехаресванията в ДПС, извън това, което говорят в медиите са 50 на 50, така че ДПС пак се явява като балансьор за създаване на един стабилен кабинет.
Не на последно място, вече го няма това напрежение между централата на ДПС и президентската институция. Карадайъ вече не захапва Румен Радев, въпреки че имаше десетки възможности да го направи, аплодираха президента в залата. Преди година държавният глава беше бойкотиран при посещението си в Кърджали от общинските кметове, завчера посети Кърджали и разговаряха в кабинета на Хасан Азис. Имаше неформални разговори и с друг от кметовете. Така че в трасето на президента за в бъдеще не е изключено да фигурира и ДПС. Всяка от страните си е взела поуки и има позитивни очаквания.
Българското общество към момента е по-склонно да приеме кабинет на ГЕРБ и ДПС, отколкото на ГЕРБ и ПП. Не, че ДПС са го изиграли перфектно, просто другите играчи с грубостите, които прилагаха в играта, помогнаха на ДПС без да иска да си измие негативния образ.
ДПС не искаше да има председател на парламента, а да покаже градивност. Преди гледаха по-лошо и се изказваха по-хард, сега са някак си по-благи. Забелязвате ли как ДПС гласува на 100% за Вежди Рашидов. Доган без да е в парламента демонстрира, че напоследък често прощава, дори без да са му целунали ръка. Показва се мъдър и милостив. Който дори на всеки един от тези 36-ма позволи да подкрепят за председател човек, който през годините се е разтапял пред Доган от хвалби, заради това, което е можел да получи от него. А после дойде разочарованието като се превърна в сипещ тежки думи към лидера на ДПС, едва ли не Доган е най-греховният към етническите турци у нас. Доган наскоро прости на един от най-големите предатели в ДПС – Бахри Юмер, който му скачаше и ревеше „Не може в сарая да стои и да реже глави“.
Делян Пеевски също се оказа, че е помъдрял и едва ли не е новото лице на милосърдието в парламента, защото рашидовите думи за Пеевски бяха меко казано грозни. Пеевски определено е простил на Рашидов. Същото са сторили и етническите турци в парламентарната група на ДПС, защото те много добре знаят, че Рашидов е от онези интелектуалци от етноса, които навремето са подписали прословутата декларация в подкрепа на Възродителния процес.
Рашидов е подкрепил асимилацията на етническите турци, за да живее по-добре самият той по времето на Живков, за което днес турците в парламента очевидно му прощават. Това е коренна промяна в мисленето на ДПС. Те искат да градят в следващите седмици и месеци.
Ако Борисов, Доган, американският посланик и групата в Брюксел се разберат, ще има правителство.