Анализи

Хърватската „Римак“ ще проучва България за производство на батерии за съхранение на енергия

Хърватската компания за спортни електрически автомобили и системи за съхранение на енергия „Римак“ (Rimac) ще проучва потенциала на България за изграждане на производствени мощности за най-съвременните й технологии за съхранение на енергия. Стъпките за провеждането на тези анализи и евентуално посещение на представители на компанията в България през август е обсъдил служебният енергиен министър Росен Христов, който е посетил офиса на високотехнологичната фирма в Загреб.

„Римак“ иначе е базирана в Света Неделя. Тя е основана през 2009 г и първият й модел електрически спортен автомобил е Concept One, който е най-бързо ускоряващият в света. Вторият модел на компанията е Nevera. Освен производството на собствените марки електромобили, „Римак“ разработва усъвършенствани акумулаторни системи, задвижващи механизми и други компоненти за коли на други компании като „Астън Мартин“, „Порше“, „Ферари“, „Хюндай“, Рено“ и други.

При визитата си в хърватската столица Христов се е срещнал с колегата си Давор Филипович, съобщиха от пресцентъра на Министерството на енергетиката. Двамата са обсъдили съвместни действия за търсене на общо европейско решение за съхранение на отработеното ядрено гориво. Коментирали са и развитието на геотермалната енергия, в което Хърватска вече има значителен опит, както и възможностите да разширяване на добрите отношения между двете държави.

Христов също така е изнесъл лекция във Факултета по икономика и бизнес на Загребския университет, на тема „Държавна намеса в пазарите в условия на криза“. Повод за поканата на едно от най-старите европейски висши учебни заведения, били действията на министерството на енергетиката за справяне на кризата с енергийните доставки.

„Като експерт, идващ от частния сектор, съм принципно против държавната намеса в пазарните механизми. Въпреки това една от първите стъпки, които трябваше да предприема като министър, беше съществена намеса в енергийните пазари и то не само на национално, но и на европейско ниво. Има случаи, когато в резултат на външни фактори, пазарът не може да функционира нормално и тогава намесата е наложителна и оправдана“, коментирал Христов. Като такива примери той дал войната в Украйна, Covid пандемията, земетресението в Турция и други.