Европейската комисия заяви, че ще предприеме съдебни действия срещу Малта заради така наречената програма „златна виза“, която позволява на богати чужденци да получат гражданство в замяна на инвестиция от около 1 млн. EUR. Притежаването на малтийски паспорт им позволява да живеят и работа във всяка страна от ЕС.
През последните месеци Малта спря програмата за граждани на Русия и Беларус след началото на войната в Украйна, но схемата продължава да работи за всички останали националности и Малта „не е изразила намерение да я спре“, се посочва в изявление на Европейската комисия.
Брюксел смята, че схемата нарушава законодателството на ЕС, тъй като гражданството се предоставя без реални задължения за бенефициентите. Малта оспорва тази гледна точка, като настоява, че нейното тълкуване на договорите на ЕС е правилно. „Правителството на Малта счита, че не нарушава принципа на искрено сътрудничество, както е посочено в член 4, параграф 3 от Договора за Европейския съюз“, се казва в изявление на малтийското вътрешно министерство.
Отнасянето до съда на ЕС идва след години на спорове с Малта за редакция на схемата. Европейската комисия заяви, че е започнала процедура за нарушение през октомври 2020 г., но тя не е довела до осезаеми промени.
Натискът от страна на ЕС вече доведе до спиране или отмяна на схемите за „златна виза“ в други страни, като Кипър и България бяха последните, които спряха програмите.
Продажбата на Златните паспорти донесе на Малта над 800 млн. EUR между 2014 г. и 2020 г. и беше похвалена от лейбъристкото правителство за подпомагането на финансирането на заплатите на работниците в разгара на пандемията. Повечето инвеститори идват от страните от Персийския залив, Азия и Русия.