„Т.нар. криптобанки обикновено са компании, които предоставят услуги, свързани със заеми. Те използват криптоактиви като обезпечение за предоставяне на заеми на клиенти и същевременно получават финансови средства под формата на криптоактиви от клиенти, на които пък предоставят някаква лихва.“ Това обясни пред БНР Владислав Драмалиев, експерт по криптовалути, председател на фондация „Битхоуп“.
Този вид компании обикновено имат доста сериозни екипи, свързани с идентификация на клиентите, става въпрос за милиони клиенти, допълни той. Nexo е от най-успешните криптоплатформи, които предоставят заеми на международно ниво, уточни експертът.
„Тя беше най-голямата. Нейните конкуренти през последната година бяха закрити, фалираха на практика, поради факта, че не управляваха своето портфолио, парите на клиентите си по правилния начин. Голяма част от техните клиенти няма да могат да достъпят до парите си потенциално никога. Nexo успя да преплува бурята от несъстоятелност, която се случи в криптопространството. Сега виждаме друг тип атака срещу Nexo“, коментира Владислав Драмалиев.
Сравненията с One coin и Ружа Игнатова бяха доста крайни, смята Драмалиев.
В случая с One coin става дума за измама от самото начало, докато при Nexo това е продукт, който се използва от милиони хора по света, изтъкна той. Екипът на Nexo е от професионалисти. Хората, които работят там, са доста читави хора, посочи още експертът.
Nexo като огромна компания в криптосвета, базирана и в България, има 600 служители у нас, стана ясно от думите му.
„Няма регулация в САЩ, и това е голям проблем за цялата криптоиндустрия, относно това кои криптоактиви представляват ценни книжа или трябва да бъдат по някакъв начин регулирани“, подчерта Драмалиев.
Регулацията в Европа влиза в сила през 2024 г. и ще има много повече яснота такъв тип компании какво могат да правят, как да го правят и т.н., каза в заключение той.