Стойността на еврото спрямо долара отново се повиши и това ще се усети от много хора – от онези, които се отопляват с нафта или карат коли с бензинов двигател. Може да се очаква и известно намаляване на инфлацията.
В края на септември общата европейска валута достигна най-ниската си стойност спрямо щатския долар за последните 20 години и се разменяше за по-малко от долар. През последните няколко седмици обаче еврото успя да възвърне около 10 на сто от стойността си.
Силата на еврото се дължи на слабостта на долара
Една от основните причини за укрепващото евро е слабостта на американския долар. В САЩ постепенно намаляват страховете, свързани с инфлацията, която през октомври изненадващо спадна. А през тази седмица това вече се забелязваше и по спадналите потребителски цени в САЩ.
Заради това развитие инвеститорите очакват американската Централна банка да намали темпото на повишаване на лихвите. Това пък от своя страна ще намали търсенето на долари, тъй като паралелно с падането на лихвите намалява и тяхната доходност за инвеститорите. „По-ниската лихва прави долара по-малко атрактивен“, казва анализаторът от „Комерцбанк“ Улрих Лойхтман.
Но внезапната сила на еврото не се обяснява единствено със слабостта на долара. Една част от поскъпването на общата европейска валута се дължи на развития в Европа. Все по-ясно се вижда, че макар войната в Украйна и енергийната криза да са сериозно бреме за конюнктурата в еврозоната, тежка рецесия все пак не може да се очаква. Дори Германия, чиято икономика в най-голяма степен е зависима от руския газ, навярно ще се отърве само с уплаха.
Германската икономика е изненадващо устойчива
Има цяла поредица от ранни индикатори, които сочат това. Например барометърът, с чиято помощ експертите дават оценка за развитието на фондовия пазар през идните 6 месеца, скочи неочаквано силно (с 22,5 пункта) през ноември.
Йорг Цойнер, главен икономист на фондовата компания Union Investment, казва: „В момента се убеждаваме колко устойчива е германската икономика, въпреки наличието на множество проблеми“.
Ако рецесията в Германия и еврозоната наистина се окаже по-слаба от очакваната, това ще разшири и възможностите на Европейската Централна Банка (ЕЦБ) да борави с инструмента на лихвите за спирането на рекордната инфлация. А това пък, от своя страна, ще направи еврото още по-атрактивно.
За гражданите и компаниите в еврозоната засилващото се евро е добра новина, защото то е в състояние да намали „внесената отвън инфлация“. Напоследък именно слабото евро и съответно силният силният щатски долар предизвикаха сериозното повишаване на цените в еврозоната.
По-ниски цени
Фирмите трябваше да плащат повече за стоки и суровини, които внасят от страни извън еврозоната. А тези по-високи цени компаниите накрая си връщаха от крайните потребители. В този смисъл поскъпващото евро сега намалява този ефект на поскъпване. А това ще се усети от много хора – включително от онези, които се отопляват с нафта, както от собствениците на автомобили, защото става дума за суровини, които се търгуват с долари. Когато еврото поскъпва спрямо щатския долар, на купувачите в еврозоната им се налага да плащат по-малко за същите количества нафта или бензин при непроменени други условия.