Четвъртият сондажен кораб на Турция – „Абдулхамид Хан“ – скоро ще бъде готов за работа в Средиземно море, съобщи официален представител, цитиран от „Хюриет дейли нюз“.
„Планирали сме стъпка по стъпка къде и какво ще правим седмица по седмица и изпълняваме необходимото по този план“, заяви Мелих Хан Билгин, ръководител на държавната енергийна компания TPAO в изказване на 12-ата среща на Енергийния форум на Турция.
Билгин отбеляза, че „Абдулхамид Хан“ сега е закотвен край пристанище Ташуджу в южния окръг Мерсин за поддръжка, но „подготовката е на път да приключи“.
Ръководителят на TPAO добави, че издирването на въглеводороди в Средиземно море се извършва с нова концепция. По думите му се проучват солните отлагания, за които се знае, че са се образували преди пет милиона години в Средиземно море. Експертите твърдят, че между тези солни пластове може да има газ, който може да бъде открит под морското дъно.
Корабът от седмо поколение е с височина на кулата 112 метра, дълъг е 239 метра и широк 42 метра, а максималната дълбочина на сондиране е 12 200 метра. В него може да се настани екипаж до 200 души, посочва изданието. Според турски представители „Абдулхамид Хан“ е един от едва петте сондажни кораба в света, оборудвани с модерна технология от най-ново поколение.
По отношение на търсенето на енергоизточници на сушата Билгин каза, че е достигнат най-големият брой сондажи в историята на Турция.
„През тази година извършихме 150 сондажа, от които 55 са производствени. Нашата цел е през 2023 г. да открием 207 сондажа, 73 от които да бъдат производствени“, каза той.