Боб Дилън се извини за използването на машина за подписване на книги, съобщи електронното издание на британския в. „Гардиън“. Музикантът призна, че е използвал устройство за подписване на книги и творби, пише life.dir.bg.
Дилън, който е на 81 години, обясни, че се наложило да използва устройство за автографи, защото през последните няколко години страда от световъртежи.
Изявлението на Дилън идва, след като негови фенове са сравнили подписаните си копия и са открили, че автографите са абсолютно еднакви. Новата книга на Боб Дилън беше рекламирана като „ръчно подписана“. Музикантът каза, че съжалява за погрешната си преценка.
Вижте тази публикация в Instagram.
Публикация, споделена от Stereogum (@stereogum)
Книгата „Философия на модерната песен“ („The Philosophy of Modern Song“) представлява коментар върху песните на други артисти и беше издадена в началото на ноември. Лимитираните „ръчно подписани“ екземпляри са едва 900 и всеки от тях струва 599 щатски долара. Всяка бройка от лимитираната серия е придружена от писмо за автентичност от издателя „Саймън енд Шустър“.
Когато купувачите са получили копията си, много от тях са споделили фотографии на книгите си онлайн. Така е станало ясно, че подписите са напълно еднакви.
В изявлението си 81-годишният Боб Дилън, който рядко се изказва публично, заявява, че всички други подписи в кариерата му са поставени ръчно. Според думите му през 2019 г. той е започнал да страда от вертиго и оплакванията му са продължили по време на пандемията от COVID-19. Използването на устройство е било начин да успее да подпише книгите.
Идеята да използвам машина за автографи беше свързана със сроковете, се казва в изявлението на Дилън.
Издателството „Саймън енд Шустър“ поднесе извинения през миналата седмица и предложи възстановяване на платената сума на недоволните купувачи.
Валидността на „саморъчния подпис“ на Дилън се поставя под въпрос и във връзка с картините му. Компанията за търговия с произведения на изкуството „Касъл файн арт“, която продава творби, обявени като подписани от Дилън, обяви, че не ѝ е била известна употребата на устройство. Според компанията, която е извършила проверка, само две от произведенията на Дилън, продадени през тази година, са подписани с устройство. „Касъл файн арт“ предложи възстановяване на платената сума на засегнатите купувачи.
През 2011 г. Барак Обама стана първият американски президент, използвал устройство за полагане на подпис. По-рано тази година фенове обвиниха Доли Партън в употреба на устройство за подписване на най-новата ѝ книга. Шиниъд О“Конър също призна, че е използвала устройство за подписване на мемоарите си.