Бившият говорител на НАТО Джейми Ший казва, че връщането на сръбските войски в Косово ще влоши ситуацията и призова барикадите в северната част на Косово да бъдат премахнати „стъпка по стъпка“, пише „Прищина инсайт“.
Говорителят на НАТО по време на войната в Косово Ший каза, че не очаква искането на Сърбия да върне войски в Косово да бъде изпълнено, тъй като КФОР носи отговорност за сигурността в Косово съгласно Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН.
„КФОР носи отговорността за сигурността в Косово съгласно Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН и от юни 1999 г. КФОР върши тази работа много добре, осигурявайки безопасна среда за всички“, каза той.
„Така че няма абсолютно никаква нужда сръбските войски да се връщат в Косово. Това няма да реши никакъв проблем, а само ще ескалира още повече ситуацията“, добави Ший.
В телевизионното предаване той подчертава, че очаква водената от НАТО мироопазваща мисия, действаща в Косово от юни 1999 г., да каже „не“ на Сърбия. Според него Сърбия се опитва да даде политически сигнал.
Що се отнася до барикадите на север, Ший заяви, че те трябва да бъдат премахнати, но това трябва да стане стъпка по стъпка, без да се провокира ескалация.
„Мисля, че стратегията на КФОР е барикадите да бъдат премахнати, но това трябва да стане по спокоен начин, стъпка по стъпка, с методи, които не допринасят за ескалация, не провокират повече насилие, особено по време на празничния период“.
Ший добави, че Косово не трябва да дава никакви претексти на Белград да обявява, че са на прага на война.
Ший говори и за френско-германския план за диалога между Косово и Сърбия. Според него този план е добра основа за напредък.
Но той подчерта, че Сърбия ще свърже този план с предишни споразумения с ЕС.
„Сърбия иска да свърже френско-германския план с предишните елементи на споразумението от ЕС, например за създаването на тази Асоциация на общини със сръбско мнозинство, която, разбира се, предварително е одобрена от парламента на Косово“, той добави.
Бившият говорител на НАТО говори и за разпространяваната от медиите дезинформация за ситуацията в Северно Косово.
Съобщения в медиите в Сърбия казват, че много косовски сърби се страхуват от решенията на правителството на Косово и не виждат като приятелско движението на специалните части на север.
Ший подчерта, че правителството трябва да формулира ясно послание за взетите решения и да опровергае информацията от сръбските медии.
Според него правителството е трябвало да проведе повече информационни кампании за решението за забрана на сръбските номера, за да не стават гражданите жертва на фалшиви новини.
„Не е проведена необходимата информационна кампания преди да бъде взето или разбрано решението. Така че нека да имаме информационни кампании преди вземането на решения и да използваме тези кампании, за да обясним защо се вземат тези решения, а не да имаме информационна кампания като реактивен елемент, който се случва след вземането на решението“, каза Шей.
Той подчерта, че сръбското малцинство на север е уязвимо на дезинформация, която получава от медиите в Сърбия.