Швейцария призовава Белград и Прищина да не ескалират ситуацията. „Ние отново призоваваме всички засегнати страни да се въздържат от всякакви действия, които биха могли допълнително да влошат ситуацията. KFOR (Международни сили, ръководени от НАТО) и Мисията на Европейския съюз за ред и закон в Косово (EULEX) играят ключова роля в поддържането на ред и сигурност на местните общности в северната част на Косово“, се казва в изявление на министерството на външните работи на Швейцария, публикувано в профила ѝ в социалната мрежа Twitter.
По-рано сръбският министър на отбраната Милош Вучевич каза, че президентът Александър Вучич е наредил въоръжените сили да бъдат приведени в най-висока степен на бойна готовност.
Полицията в самопровъзгласилата се Република Косово през декември задържа няколко полицаи на север по подозрение за военни престъпления по време на конфликта от 1998-1999 г. и тероризъм. На 10 декември косовските сърби издигнаха барикади заради това и дежурят по магистралите в северната част на региона.
Ситуацията на самите барикади в общините Лепосавич, Звечан и Зубин Поток остава спокойна, като местните сърби дежурят на палатки през нощта. През деня на барикадите излизат и местни жители. Разпространяват се видеозаписи от движението на военна техника в община Рашка и полета на хеликоптери Ми-35 на ВВС на страната.
На 15 декември Албин Курти, „премиерът“ на самопровъзгласилата се република Косово, внесе молбата на Прищина за членство в ЕС на Чешката република, председателстваща Съвета на Европейския съюз. В отговор сръбското министерство на отбраната изпрати искане до командването на мисията на НАТО KFOR за въвеждане на ограничен контингент от до 1000 сръбски полицаи и военни сили в Косово и Метохия в съответствие с резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН. Редица ЕС страни – Испания, Гърция, Кипър, Словакия и Румъния – не признават Косово.