Президентът на САЩ Джо Байдън изрази скептицизъм относно изявленията на руския си колега Владимир Путин, че няма намерение да използва ядрено оръжие в Украйна, пише британският в. „Гардиън“.
Путин заяви в реч по-рано вчера, че Русия не е заплашвала да използва ядрени оръжия и само е отговорила на ядреното „изнудване“ от западните лидери.
„Ако няма намерение, защо продължава да говори за това? Защо той говори за способността да използва тактическо ядрено оръжие?“, попита Байдън. „Той беше много опасен с начина, по който подходи към това“, смята американският президент.
Испанският в. „Паис“ цитира интервю с Карл Билдт, бивш премиер и външен министър на Швеция. „Предвид отчаянието на Путин не може да се изключи предстоящ ядрен удар“, заявява той.
Ветеранът политик прогнозира, че войната ще приключи, когато режимът на руския президент рухне. Но дотогава не можем да подценяваме отчаянието на руския президент, който е способен да нареди ядрен удар незабавно, подчерта Билдт.
В речта си пред дискусионния форум Валдай вчера в Москва Путин заяви, че Русия само защитава „правото си на съществуване“ срещу западните сили, отбелязва френският в. „Фигаро“. Според руският държавен глава неговата страна „не предизвиква Запада“, а „просто защитава правото си на съществуване“. В същото време Путин обвини САЩ и Запада, че искат „да изтрият Русия от картата“.
Светът навлиза в „най-опасното, най-важното, най-непредсказуемото десетилетие“ след Втората световна война,оцени руският лидер. Според него планетата е в „революционна ситуация“, защото Западът „отчаяно“ се стреми да наложи своето господство.
„Ние не искаме да ставаме хегемони, само искаме да защитим ценностите си“, подчерта Путин, цитиран от френският в. „Паризиен“. Според него нашествието в Украйна е част от „тектоничната промяна на целия световен ред“.
МААЕ обяви вчера, че ще извърши независима проверка на руските твърдения, че Украйна подготвя „мръсна бомба“ (експлозивно устройство с радиоактивни материали – бел.ред.), съобщава френският в. „Монд“.
САЩ ще ускорят доставката на десетки високоточни управляеми тактически ядрени оръжия в Европа на фона на ескалиращото напрежение с Москва, съобщава британският в. „Телеграф“. Зарядът на новите термоядрени бомби Б61-12 може да се променя, което позволява избиране на различна поразяваща сила.
Очаква се те да бъдат изпратени в базите на НАТО до седмици. Процесът на замяна на тактическите ядрени оръжия ще започне през декември. Предишните планове бяха това да се случи напролет.
Португалският в. „Журнал де нотисиаш“ отбелязва изявлението на китайския външен министър Ван И, който заяви, че Пекин е готов да задълбочи отношенията си с Русия „на всички равнища“ и „решително подкрепя“ Москва в трудностите.
Въпреки бурните отношения по време на Студената война двете страни се сближиха много през последните години, за да противодействат на САЩ. Пекин никога не осъди руското нашествие в Украйна, като обвини за конфликта Вашингтон и НАТО, припомня португалското издание, като посочва, че това са първите изявления, след като Си Цзинпин спечели трети петгодишен мандат на конгреса на Китайската комунистическа партия.
Си потвърди още миналия месец подкрепата си за руския Путин въпреки затрудненията, които срещат силите на Москва на бойното поле в Украйна. Тогава китайският лидер увери, че страната му е готова да работи с Русия за взаимна подкрепа на техните „фундаментални интереси“.