Моето впечатление от предизборната кампания са негативни послания. Поставянето не на червени линии, а на червени зидове – кой с кого няма да се коалира , а не това което искат 2/3 от хората – да се създаде правителство. Това заяви социологът Юлий Павлов в предаването „Денят започва“ по БНТ.
По думите му кампанията е насочена към твърдите ядра, които със сигурност ще гласуват.
Това, че констатираме, че ще бъде ниска избирателната активност това е диагноза. Съмненията в честността на изборите е кампания. За четвърти път отиваме на избори – обикновеният избирател ще си каже дали ще гласувам или не няма значение, като правителството не може да издържи и шест месеца. Нямаме позитивни послания, всички са еднакви в негативните послания, добави Павлов, цитиран от novini.bg.
Той отбеляза, че към момента не сме чули сериозни оплаквания относно организацията на изборите И добави, че очакванията са те да протекат спокойно.
Юлий Павлов посочи, че около 30-35% са шансовете за съставяне на правителство заради международната ситуация.
Според социологът Юрий Асланов наблюдаваме слаб интерес към предизборната кампания, няма силни очаквания за развръзка на политическата криза.
Хората биха желали да се стигне до компромис и след изборите да се стигне до опит за съставяне на кабинет. Към вътрешната политическа криза се наслагват външни кризи, които допълнително усложняват ситуацията, каза още той.
Политическите сили използват посланията за взаимни нападки или оправдания, но не и за разговори с хората. Те са встрани от интереса на хората и това, което ги вълнува. Никой не насочва посланията така че да има надежда, сподели Асланов.
Социологът коментира, че при парламентарните избори миналата година предварителните анкети са показали голям брой колебаещи се, които в изборния ден са гласували и до голяма степен са пренаредили политическия ред. И допълни, че за предстоящите избори този дял е сравнително по-нисък.