Малко преди празниците пуснаха движението в двете тръби на тунел „Витиня“ на АМ „Хемус“. Министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков заяви в студиото на Bulgaria ON AIR, че е държал този ремонт да бъде завършен преди празниците, за да може хората да пътуват нормално и да няма тапи.
„Така трябва да се работи в България – да има ясен срок, в който даден ремонт да бъде завършен. Смених ръководството на „Автомагистрали“ и бях поставил за цел ремонтът да приключи преди зимата. Той беше от изключително значение, хората изстрадаха страшно много време. Ще бъде пуснат трафикът и за тежкотоварните автомобили, което е добре за бизнеса“, обясни той.
Ремонтите е трябвало да бъдат завършен до средата на ноември, но това не е станало, защото са били започнати по-късно, стана ясно още.
По думите му нямаме изградени повече от половината магистрали, от които имаме необходимост. А за това ни пречат няколко неща.
„Няма планове за половината от магистралите, част от проектите са в изключително ранна фаза. Нямаме ентусиазъм да проектираме магистралите. Голямо говорене и малко проектиране. Другият проблем е начинът, по който се финансират магистралите. Ще ни трябват около 20 млрд. лв. да построим всички магистрали. Политиците трябва да помислят кои магистрали може да ги построи държавата. Магистралата Русе – Маказа успяхме да я придвижим напред. В средата на следващата година ще се строят два участъка от тази магистрала“, каза регионалният служебен министър.
Според арх. Шишков вината я носят политиците, тъй като не са планирали всички магистрали, а и не излизат пред хората да кажат, че не могат да построят всичко с държавни пари. Той е на мнение, че частично някои магистрали може да бъдат дадени на концесия.
„В момента имаме два варианта – магистрала „Хемус“ да бъде спряна и да не плащаме. Ако някой има проблем с прокуратурата, са хората, които са подписали договорите – шефовете на АПИ и от държавното дружество „Автомагистрали“. В договорите инхаус това е изкривено – възлага се от АПИ на „Автомагистрали“, но те нямат капацитета да построят магистралите и започват да сключват договори за материали и техника“, каза още арх. Шишков.
„Проектът за „Струма“ – до края на януари трябва да бъде приключен анализът на мерките. Ще има ясна стратегия до май месец да имаме разрешително за строеж на определен участък. Казват в пленарната зала, че само проектираме. Проектираме, защото нямаше проекти. Имам идеята да възложим за проектиране всички липсващи магистрали“, посочи още шефът на МРРБ.
Той е на мнение, че възлагането на строителството трябва да се извършва по друг начин. И потвърди информацията за кражба на материали от автомагистралите, но не обвинява строителите за това.
„Продължавам да твърдя, че теренът за Детската болница е изключително добър. Ще пусна заповед за допускане на подробен устройствен план. Това е национален приоритет и затова е национален обект“, изтъкна министър Шишков.
Той алармира, че проблемите във ВиК мрежата започват да стават много големи, когато станат видими.
„Канализационната мрежа на България не е в по-добро състояние от това на пътищата. Ако държавата не инвестира във ВиК мрежата, тогава водата ще стане непоносимо скъпа“, предупреди регионалният министър.
В момента се коментира дали да не бъде отложено частично предвиденото двойно увеличение на цените на винетките.