Руският президент Владимир Путин смята, че е необходимо да се популяризират герои, които отговарят на традиционните ценности, от руската история и фолклор.
„Руското правителство трябва да предприеме мерки, насочени към популяризиране на героите от руската история и фолклор, които отговарят на традиционните ценности, включително използването на образите на тези герои в производството на картинни, печатни, сувенирни и други тиражирани продукти и потребителски стоки.“ Документи с инструкции е публикуван на уебсайта на Кремъл днес.
Путин определи краен срок за изпълнение на това изискване – 15 май 2023 г., като назначава за ръководител министър-председателя Михаил Мишустин.
Също в този срок президентът очаква доклад от Кабинета на министрите, Руската академия на науките, Руското историческо общество, Руското военноисторическо общество и общество „Знание“ за разработените „механизми за популяризиране на съвременните научни знания сред младите хора, свързани най-вече с руската история“.
Проблемът за популяризирането на националните исторически и народни герои беше повдигнат на срещата на държавния глава с историци и религиозни дейци на 4 ноември от политолога и историка Наталия Нарочницка. Тя се оплаква, че не може да намери в продажба тениски с руски герои или герои от приказки за внуците си, тъй като в магазините има „само Батман, Спайдърмен и всякакви чудовища“. Според нея настолните игри, анимационните филми и книгите трябва да разказват на децата за Дмитрий Донски, Александър Невски и други герои. Още тогава Путин се съгласи, че историята трябва да се изучава още от детската градина, като за целта трябва да се създадат книги, играчки и анимационни фирми.
Владимир Путин е възложил да се проучи въпросът за създаване на курс по история на религиите в Русия за университетите, съобщи сайтът на Кремъл. Тя трябва да бъде подготвена от министъра на науката и висшето образование Валерий Фалков, съветника на президента Владимир Медински, началника на СВР и председателя на Руското историческо общество Сергей Наришкин.
Московският и на цяла Русия патриарх Кирил направи предложение за въвеждане на курс по история на духовния живот на нацията по време на среща на 4 ноември. Президентът на Русия Владимир Путин разпореди до 15 май да се докладва за работата по популяризиране на съвременните научни знания сред младите хора, най-вече свързани с историята на Русия, съобщи сайтът на Кремъл.
„Правителството на Руската федерация съвместно с федералното държавно бюджетно учреждение „Руска академия на науките“ и с участието на асоциацията „Руско историческо общество“, Всерусийската обществено-държавна организация „Руско военно-историческо общество“, Всерусийската обществено-държавна образователна организация „Руско общество на знанието“ да разработи механизми за популяризиране на съвременните научни знания сред младите хора, свързани преди всичко с руската история“, – се казва в списъка с инструкции.
Съответният доклад трябва да бъде представен до 15 май 2023 г., като отговорните ръководители са Михаил Мишустин, министър-председател на Русия, Генадий Красников, председател на РАН, Сергей Наришкин, началник на СВР, Владимир Медински, помощник на президента, и Максим Древал, генерален директор на Руското дружество „Знание“.
Аналогични заповеди са издадени и за доклади по отношение на четирите анексирани в края на септември месец области на Украйна – ДНР, ЛНР, Запорожие и Херсон.
*Дмитрий Донски е руски княз от 14 век, който окончателно превръща Москва в център на руските земи. При неговото управление руските княжества за пръв път от средата на ХІІІ век правят опит да се противопоставят на Златната орда.
*Александър Невски, известен с победата си над Тевтонския орден в битката на Чудското езеро, провъзгласен за светец от руската православна църква. Александър Невски е патрон на руския император Александър II, заради което и храмът в София е кръстен на негово име.
Източник: РИА Новости / News.bg