Анализи

Тръмп пак заплаши Иран с взривяване на енергетиката и петролния добив, ако не отвори Ормузкия проток

САЩ напълно ще унищожат енергетиката и добива на петрол в Иран, ако „новото, по-разумно“ ръководство на страната не постигне споразумение с Вашингтон и не деблокира Ормузкия проток, заяви президентът Доналд Тръмп. Иначе, по негови думи, страните били постигнали „значителен напредък“ в преговорите за прекратяване на войната.

 

„Въпреки това, ако по някаква причина споразумение не бъде постигнато в близко време, което вероятно ще се случи, и ако Ормузкият проток не бъде незабавно „Отворен за бизнес“, ние ще приключим нашето мило „пребиваване“ в Иран, като взривим и напълно унищожим всички техни електроцентрали, петролни кладенци и остров Харк (а може би и всички инсталации за обезсоляване на вода!), които досега умишлено „не сме засягали““, написа Тръмп в Truth Social, като нарече това „възмездие“ за американските войници и други хора, които Иран „е измъчвал и жестоко убивал в продължение на 47 години „царуване на терора“ на стария режим.