В София на месец се засичат по около 100 000 превишения на скоростта. Рекордьорите по високи скорости минават с 200 км/час по градски булеварди. Само за миналия месец поне 100 коли са профучали с над 100 км/час по ключови улици.
На този фон в продължение на няколко часа представители на Столичната община и на Министерството на вътрешните работи разискваха кой какви мерки е предприел за подобряване на пътната безопасност. Това стана на нарочно свикана сесия на Столичния общински съвет, предизвикана от поредната тежка катастрофа в София – в нощта на 7 срещу 8 май двама младежи загинаха, пометени от кола на бул. „Сливница“. Шофьорът е 19-годишен и с книжка от няколко месеца.
На заседанието дойдоха министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев, както и главният секретар на ведомството Петър Тодоров.
Дискусията премина по-скоро в това двете институции да изреждат какво са направили до момента, за да ограничат инцидентите на пътя, както и в прехвърляне на топката по въпроса кой не си е свършил работата. Според общината полицията не упражнява достатъчен контрол, тъй като разполага само 3 стационарни камери и 15 патрула.
Според МВР пък местната власт е отговорна за състоянието на пътя, маркировката, светофарите, осветеността на пешеходните пътеки. И двете институции смятат, че са нужни законодателни промени, за да се подобри контролът и да се налагат ефективни наказания на нарушителите.
С 200 км/час по бул. „България“
Подобна сесия на общинския съвет беше организирана и след катастрофа на на бул. „Черни връх“ от лятото на миналата година, при която Георги Семерджиев уби две млади жени. След това местната власт обяви мерки за повишаване на пътната безопасност. Една от тях беше поставянето на 32 радарни табла на ключови булеварди. Те отчитат скоростта на движение, а справката за нарушенията се изпраща всеки месец на полицията. По данните обаче наказания няма как да се налагат.
Още по темата:
Тежка катастрофа отне живота на двама младежи в София. Те подготвяли сватба
„Статистиката, която събрахме е смразяваща – между 80 и 100 хил. засечени превишения на разрешената скорост на месец“, обяви кметът Йорданка Фандъкова. Тя изреди и отчетените рекорди – 198 км/ч по бул. „България“, 160 км/ч по бул. „Ал. Малинов“, 153 км/ч по бул. „Черни връх“, 154 км/ч по бул. „Сливница“, 159 км/ч по бул. „Т. Александров“. „Това са „рекордите“ само за април – но не става дума за шампиони, а за потенциални убийци“, коментира Фандъкова.
Тя добави, че само през април радарите са засекли 30 шофьора, карали с над 130 км/ч по бул. „Т. Александров“, 20 с над 180 км/ч по бул. „България“, 21, минали с над 130 км/ч по бул. „Черни връх“, и 35 шофьора, карали с над 130 км/ч по бул. „Сливница“.
Председателят на общинския съвет Георги Георгиев припомни, че към момента патрулите на пътна полиция за София са много малко – 15-ина, а стационарните камери – 3.
Още 50 патрулки за София
„Човешкият ресурс не е достатъчен“, коментира и министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев. По думите му пътната безопасност била приоритет за екипа му, по който се работело, откакто той оглавява ведомството. Така от 9 юни в София щели да патрулират 50 допълнителни патрула. „Това не е новина от вчера, а е плод на дълги усилия“, каза министърът. Добави, че допълнителните патрули са осигурени чрез вътрешни промени в Столичната дирекция на вътрешните работи, с които са пренасочени 200 души.
Демерджиев добави, че техническото обезпечаване с камери, дрегери, тестове за наркотици, коли, мотоциклети също е било проблем за полицията. Затова били обявени обществени поръчки за доставка на нужното оборудване. Те обаче още не са приключили. „Процедурите обаче отнемат време. Фонд пътна безопасност, от който идват тези средства, го е имало винаги, но ресурсът не се е ползвал през годините, а е отивал в излишъка към бюджета“, коментира Демерджиев.
Той припомни, че в последните месеци се правят и повече проверки за шофиране след употреба на алкохол и наркотици, а заловените са 100% повече. Това обаче не се дължало на това, че хората масово са започнали да карат пили и дрогирани, а на увеличения контрол.
И пътят е виновен
„С отделянето на допълнителни сили ще обезпечим по-добър контрол и полицейско присъствие във всички часове на денонощието. Столичната община обаче трябва да осигури маркировки, светофари, легнали полицаи, осветяване на критичните места, коректно поставени знаци“, коментира Демерджиев пред общинските съветници.
Добави, че са нужни и законови промени, които да позволят намаляване на скоростта в определени части от града от 50 на 30 км/час. Да се създаде и възможност МВР да глобява нарушители, засечени от хилядите камери на общините. Промяна, за която настояват и от Столичната община, и която е внесена за разглеждане в парламента.
Фандъкова обясни, че конкретно за бул. „Сливница“ „в най-кратки срокове ще монтираме физически разграничители между двете платна за движение, на пешеходните пресичания ще изградим защитни пешеходни острови и ще монтираме изкуствени неравности за ограничаване на скоростта в локалните платна при спирките на градския транспорт“. Светофарите там няма да се изключват през нощта.
Ще се обсъжда дали това да не се приложи и на други ключови булеварди в града. „Това ще доведе до чакане на празни улици, но след като не можем да се научим да спазваме правилата, предлагаме и тази по-строга мярка“, коментира Фандъкова. Добави, че експериментално ще бъде въведен режим „всичко червено“ на светофарите през нощта. Те ще светят червено във всички посоки. Зелен сигнал ще светва, когато системата засече приближаващ автомобил. Ако той се движи с разрешената скорост, ще премине, без да спира. В противен случай ще трябва или да намали, или да спре и да изчака зеления сигнал.
Да не се парадира с помощта
Фандъкова обясни, че общината може да месец да купи и предостави на полицията още 5 мобилни камери за контрол на скоростта. Вътрешният министър отговори, че е по-добре столичният „Метрополитен“ да погаси задълженията си за охраната на метрото от полицията. Към момента дружеството дължало 11 млн. лева на МВР. Демедржиев добави, че това е разход, който ведомството поема, и който иначе може да се използва за купуване на камери и техника за полицията.
„Ще приемем всяка помощ, но да не се парадира с нея“, добави той, имайки предвид камерите, които общината ще купува за полицията.
Гражданите: „Прехвърляне на топката“
Живеещи на бул. „Сливница“, които дойдоха на заседанието на общинарите, определиха случващото се в залата като прехвърляне на топката между институциите. „Булевардите „Сливница“ и „Тодор Александров“ са опасни и е въпрос на време да се случи още някой инцидент“, коментира Мирослав Тодоров, който живее в района.
Добави, че по двата булеварда няма маркировка, няма осветление, няма камери, има загинали.
„Всички в тази зала (на общинския съвет – б.а.) са виновни за катастрофата, която стана на бул. „Сливница“, добави той.