Руският президент Владимир Путин подписа днес укази, с които се отменят визите за грузински граждани, както и въведена през 2019 г. забрана за директни полети до кавказката държава, съобщиха Асошиейтед прес и Франс прес.
Според документите, от 15 май грузинските граждани ще могат да влизат в Русия без визи, освен ако не идват в Русия за работа или планират да останат за повече от 90 дни.
Вторият указ отменя забраната за полети до Грузия, която Русия наложи едностранно през 2019 г.
След подписването на указите руското външно министерство публикува изявление, в което отмени препоръката си за 2019 г. руските граждани да избягват пътувания до Грузия.
И двете решения са „в съответствие с нашия принципен подход към постепенното улесняване на обмена и контактите“ между гражданите на двете страни, заяви говорителката на руската дипломация Мария Захарова. Тя добави, че Москва следва този подход въпреки липсата на дипломатически отношения с Тбилиси.
„Поредната руска провокация! Подновяването на преките полети от и до Грузия и отмяната на визовия режим са неприемливи, докато Русия продължава агресията в Украйна и окупира наши територии“, реагира в „Туитър“ грузинската президентка Саломе Зурабишвили. Тя заяви, че решението на Москва ще предизвика политическо напрежение и призова Съветът за национална сигурност на страната да се събере, за да обсъди визовия режим.
Дипломатическите отношения между двете страни бяха прекъснати след войната от август 2008 г., в резултат на която Грузия изгуби контрола над два проруски настроени сепаратистки региона, Абхазия и Южна Осетия. Въпросът за техния статут продължава да бъде ключов проблем в двустранните връзки.
Тбилиси иска официално да се присъедини към Европейския съюз и НАТО, но неправителствени организации и опозиционни активисти обвиняват управляващата партия „Грузинска мечта“, че насърчава авторитаризма, припомня АФП. В началото на март Грузия беше разтърсена от протести срещу проектозакон, който е копие на руския закон за „чуждестранните агенти“, използван в Русия за разправа с противниците на Кремъл. След две нощи на протести, белязани от сблъсъци с полицията, грузинското правителство отстъпи и оттегли законопроекта.
От своя страна Москва обвини трети страни в подстрекаване на протестите и ги нарече „опит за преврат“.