Анализи

Георги Ауад: Партийните тролове се фокусираха върху взаимното си злепоставяне

БСП живее в някаква парлалелна действителност с „джендъра“, но темата никога няма да изчезне. България не е уникален случай по отношение на дезинформацията в социалните мрежи, казва Георги Ауад в интервю за Mediapool. Той е експерт анализи, измерване и оценка на репутацията с над десет години професионален опит. Георги Ауад е сред малцината експерти у нас, които са сертифицирани от AMEC (Международна асоциация за измерване и оценка на комуникацията). Част от екипа разработил „Пътеводител за проверка на фактите в дигитална среда“.

Обърнаха ли тролските ферми някакво внимание на парламентарните избори?

Да. Този път целият фокус е да се злепоставят партиите една друга. В предишни кампании усилията бяха насочени към излъчването на ясен фаворит, да се добута някоя партия до първото място. Сега всички са като във вица за ада на българите. Всеки се опитва да дръпне другия надолу в казана.

Миналата година вътрешната политика беше изоставена за сметка на войната.

След близо година неуспешни опити да се завземе малко градче в Източна Украйна, тази тема е изчерпана. Всичко е ясно и не виждам какво може да се добави.

Яденето на щурци обаче жъне големи успехи в социалните мрежи…

Това е злободневна тема, която нямаше как да не привлече интерес. Тя е близка до публиката. Да обясниш на хората, че ще ги карат да ядат щурци е много по-лесно, отколкото да им кажеш къде са 4 милиарда лева, откраднати от КТБ.

Освен щурците, кои да другите подобни кампании, които бихте откроили?

Впечатление прави лъжата, че са раздавали листовки да ни пращат на фронта. Това е един от фейковете, който се разпространява много успешно. НАТО имат общо над 200 000 професионални войници само в Централна и Източна Европа, допряха и до нас с бирените шкембета. Пълни абсурди.

Има ли нещо, което може да се направи за противодействие на подобна дезинформационни кампании?

Единственото, което може да се направи, е хората да се образоват. Без обучение за разпознаване на фалшиви новини и дезинформация буквално от първи клас до пенсиониране, нищо няма да се промени. И дори ще става по-зле, защото ChatGPT, BARD вече работят. Тези инструменти ще помагат много при правенете на фейкове. Сигурно сте видели фалшифициране снимки от т.нар арести на Тръмп и Путин, както и папа Франциск с модното бяло пухено яке.  Ако не се вгледате внимателно, можете съвсем спокойно да останете с усещането, че това е съвсем истинска снимка. Ще става все по-зле, колкото повече бавим тази реформа в образованието, която да вкара това обучение в най-ранна възможна възраст. Децата могат да влязат в менюто на телефона и след пет минути те ще са получили достъп до всичко. Те обаче имат нужда да бъдат научени да разпознават истината от лъжата.

В тази връзка, как върви, според вас, кампанията на БСП за джендъра?

Съдейки по предварителните проучвания, ужасяващо зле, но това беше очаквано.

Преди малко повече от три година социалните мрежи бяха запалени от тази тема и Борисов се отказа от ратификацията на Истанбулската конвенция, но сега не се случва. Защо?

В държавата, в която има скандали през ден, е трудно да привлечеш вниманието на хората със скандал отпреди три години. БСП работят в някаква паралелна действителност, където това все още е гореща тема. Вие помните ли някой да ви е казал нещо скоро за норвежците и децата? Не, нали? Няма и да ви каже. 

Специално с “джендъра“ трябва да ни е ясно, че тази тема няма да се махне никога. България е на едно странно място в света. При нас от време на време се преплитат ужасяващо добре източна и западна пропаганда. Хората, които си мислят, че от Запад не идва нищо, жестоко се лъжат. „Джендърът“ е точно такава допирна точка. Не се заблуждавайте, че в САЩ има много либерално мислещи по тази тема, особено в републиканските щати. Същото нещо идва и от Изток – от Русия и Китай. Това е просто една пресечна точка, която може да се експлоатира дълго, но с променлив успех, както се вижда в случая с БСП. Очаквам след време, когато Украйна спечели войната всички про-руски партии изведнъж, по случайност разбира се, да започнат да говорят за забрана на аборти.

Може ли неумението на повечето българи да различават истина от лъжа в социалните платформи да ни изкара от европейския ни път?

Преди две години бяхме говорили в една интервю, че всичко, което се случва покрай Ковид, е подготовка за такива референдуми, настройка на общественото мнение в тази посока. Сега обаче с войната в Украйна този момент го изпуснаха. Имаха една инерция преди време, която ако я бяха задържали, можеха да стигнат до по-сериозни разговори по темата, а както видяхме от Брекзит, когато се стигне до избор по даден въпрос, няма сигурен залог. Сега по-скоро не. Главните действащи лица знаят, че Слънцето изгрява от Изток, но парите идват от Запад. Повечето от хората, които имат възможност да правят пари, няма да имат тази възможност повече, ако напуснем ЕС.

Целият политически сблъсък в социалните мрежи вече мина през противопоставянето между Изтока и Запада. Така ли и в другите европейски страни или България е уникална?

Няма уникалност никъде. По същия начин, както тук се оплакват от модерацията на Фейсбук, го правят и във всички останали държави. Не сме специални, навсякъде има един и същи проблем с модерацията на социалните мрежи. Когато излезе статията за България, че троловете печелят информационната война, да знаете, че преди това е имало такава за Франция, Англия, Полша, Чехия и т.н. Няма нищо уникално в тази ситуация.

Отделя ли се по-голям ресурс за дезинформация в България, предвид общото усещане, че ние сме по-слабо звено заради проруския сантимент?

Моите лични впечатления показват, че отделяният ресурс дори намалява. Направих собствен експеримент със социалките, които използвам. Скрих от моят фийд съдържанието на всички, които са полезни идиоти или тролове, от два месеца насам нямам проблем, вече почти не ми излизат постове с дезинформация. По-интетесното е, че ограничих само около 15 профила. Но “полезни идиоти“ има навсякъде, включително и в Европарламента. Знаем за г-жа Клеър Дейли от Ирландия. 

Имат ли изобщо българските партии възможност да наложат някакви местни проблеми за обсъждане или инерцията на войната е твърде силна?

Това са паралелно движещи се теми. Няма никакви пречки да се повдигат местни въпроси. Войната, разбира се, оказва влияние. Тя е постоянен фактор засега, но това не бива да отвлича вниманието на всички партии от вътрешните проблеми. На национално ниво хората са изморени. Писна им да слушат едни и същи през всички тези години. Те вече не правят някакво впечатление. Слави вече никой не го отбелязва. Но на местно ниво за проблемите на общините има почва, върху която партиите да работят.

Промениха ли се каналите, през които навлиза руската дезинформация?

Имат 15-на акаунта в Туитър, а всичко останало влиза през Фейсбук и сайтовете за деизинформация – Информиран, Дезинформиран и прочие. Няма особени промени.