Новини Свят

Какви са резултатите от 4-дневната работна седмица по света?

Четиридневната работна седмица беляза 2022 година като една от най-важните нови идеи в бизнеса. Много държави от цял свят станаха част от първите изпитания на новия модел на работа, съобщава karieri.bg.

Резултатът от двете шестмесечни глобални пилотни програми, тестващи четиридневна работна седмица, съобщават за „изумителен успех“, както за организациите, така и за техните служители, показват резултатите на доклада „Оценяване на глобалните програми на 4-дневната работна седмица без намаление на заплащането” на изследователи от Бостънския колеж, Университета в Кеймбридж и Университетския колеж в Дъблин.

Първите изпитания на четиридневния модел на работа започват през февруари 2022 година, а през април се включват още 33 компании с повече от 900 служители. Повечето организации са от Ирландия и САЩ, Нова Зеландия и Обединеното кралство.

Приходите на включилите се компании са се увеличили приблизително с 8% по време на тестовия период на късата работна седмица, което е с 35% повече спрямо същия период на 2021 г. Участващите организации отчитат още ръст в новонаетите служители и спад на напускащите.

Каквo отчитат компаниите, работещи 4 дни в седмицата?

Резултатите от изпитателния период на програмите за намалената работна седмица отчитат по-ниски нива на стрес, по-голяма продуктивност и темпо на работа и увeличаване на времето, прекарано в офиса:

средният брой отработени дни спадна от 5,0 на 4,36;

52% от служителите смятат, че темпото им на работа се е увеличило, а 42% смятат, че е същото;

67% от служителите съобщават за по-ниски нива на стрес, докато 20% казват, че той се е увеличил по време на 4-дневната работна седмица;

дистанционната работа е намаляла средно от 3,72 дни до 3,37 дни на седмица;

97% от хората посочват, че искат да продължат да работят четири дни в седмицата.

Служителите, работещи само 4 дни в седмицата, са по-склонни да се върнат в офиса и се справят по-добре в изпълнението на служебните си задължения, обобщава докладът.

Резултатите показват още, че хората работят под много по-малък стрес и оценяват физическото и психическото си здраве като много по-добро, отколкото при петдневната работна седмица. Служителите са по-отпочинали, а чувството им за удовлетворение от живота се е подобрило. Тези резултати водят до заключението, че четиридневната работна седмица има потенциала да намали разходите, свързани със здравеопазване, се отбелязва още в доклада.

Ще се превърне ли четиридневната работна седмица в норма?

Положителните резултати от глобални пилотни програми на четиридневната работна седмица са обещаващи. Мнозинството от служители не биха се върнали към петдневна работна седмица, освен ако не получат повишение на заплащането.

70% от участвалите в програмата заявяват, че ще искат между 10% и 50% по-високо заплащане, а 13% биха настоявали за повече от 50% увеличение на заплатата, ако компанията, за която работят, се върне към петдневна работна седмица. Други 13% казват, че не биха се отказали от четиридневната работна седмица при каквото и да е увеличение на възнаграждението, се казва в доклада.

Резултатите от изследването могат да послужат като сигнал за работодателите, че може би почти стогодишната норма за петдневна и 40-часовата работна седмица трябва да отпадне и все повече бизнеси да започнат да работят 4 дни в седмицата или 32 часа. Новият модел на работа може да изиграе и решаваща роля в удовлетвореността на служителите, намаляването на разходите за компаниите и повишаването на стандарта на живот.