Председателят на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти обяви, че е приел покана на президента Джо Байдън за среща, на която заедно с други въпроси да се обсъди и таванът на дълга на страната, съобщава БНР.
По-рано през седмицата таванът на дълга на САЩ достигна прага от 31,4 трилиона долара като това накара Министерството на финансите да подготви „извънредни мерки“.
От администрацията ясно дадоха да се разбере, че искат покачване на тавана на дълга без поставяне на условия. В същото време на брифинг говорителят на Белия дом Карин Жан Пиер заяви, че президентът Байдън е готов да се срещне с председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти, който е републиканец.
След това Маккарти написа в Туитър, че приема поканата, а по-късно в прессъобщение Жан Пиер заяви, че Байдън очаква да се срещне с Маккарти, но подчерта, че „покачването на тавана на дълга не е (обект на) преговори; това е задължение на тази страна и лидерите ѝ за избягване на икономически хаос“.
Към момента официална покана от Белия дом няма, няма и обявени дата и час за среща.
Темата за това колко средства има право държавата да взема назаем се очертава като една от най-разгорещените тази година.
Министърът на финансите на Съединените щати Джанет Йелън заяви, че неспособността на Конгреса да постигне консенсус по въпроса и последвал евентуален фалит могат да доведат икономиката до рецесия, както и до световна финансова криза.
Министерството на финансите вече говори за предприемането на извънредни мерки, но се смята, че те може да помогнат за период от около шест месеца.
Докато демократите настояват за безусловно покачване тавана на дълга, републиканци искат да видят намаляване на харченето на федерални средства, преди да подкрепят покачването.
При достигане тавана на дълга правителството няма право да взема повече пари назаем освен ако двете камари на Конгреса не одобрят това.
При последните избори републиканците спечелиха мнозинство в Камарата на представителите. Последното покачване на тавана на дълга бе в края 2021 г., когато демократите все още държаха двете камари на конгреса.