Новини Свят

Съединените щати ще могат да спонсорират пряко бежанци по нова програма на Държавния департамент

Нова програма на Държавния департамент на САЩ ще даде на американските граждани възможност да спонсорират пряко бежанци, които да се преселят в страната, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Агенцията отбелязва, че това е важна промяна, която би могла да засили приема на бежанци в САЩ и да намали държавните разходи.

По новата програма на Държавния департамент, наречена Корпус „Добре дошли“, групи, състоящи се от най-малко пет американски граждани или постоянно пребиваващи в САЩ, се очаква да съберат минимум по 2275 долара за всеки спонсориран бежанец. Всички членове на спонсорските групи трябва също да преминат през проучване и да създадат план за оказваната от тях поддръжка.

Програмата има за цел да намери 10 000 спонсори от САЩ за 5 000 бежанци през фискалната 2023 година, която приключва на 30 септември, съобщи Държавният департамент.

Индивидуалната спонсорска програма за бежанци, подобна на използван в Канада модел, е част от по-мащабните усилия на президента демократ Джо Байдън да предостави възможност на американците да подкрепят чужденци, търсещи закрила.

Новата спонсорска програма едва ли ще има ефект в краткосрочен план върху рекордния брой мигранти, опитващи се да пресекат незаконно границата на САЩ с Мексико, тъй като бежанците преминават през продължителен процес на кандидатстване от чужбина, често от конфликтни зони.

По-рано този месец Байдън обяви програма за хуманитарна помощ, която позволява до 30 000 мигранти на месец да влизат в САЩ от Куба, Хаити, Никарагуа и Венецуела чрез т. нар. „условен“ прием, ако имат американски спонсори и пътуват с въздушен транспорт. Администрацията използва същия принцип за прием на афганистанци и украинци, насърчавайки спонсорски програми за тяхното подпомагане в САЩ.

В изявление относно стартирането на Корпус „Добре дошли“, американският държавен секретар Антъни Блинкън нарече спонсорската програма „най-смелата иновация в преселването на бежанци“ от 1980 г. насам.

Блинкън каза, че възможностите за спонсорство могат да получат подкрепа от редица американци, включително църковни и граждански групи, ветерани, етнически общности, фирми, колежи и университети, отбелязва Ройтерс.