Странен казус заформи ММС и БСТ на наградите за най-добрите спортисти и треньори за 2022 година. Церемонията „Гала на шампионите“, която се явява нещо като алтернативна анкета на „Спортист на годината“, противопостави двама от спортистите с увреждания.
В традиционната анкета, в която участие вземат спортните журналисти, за „спортист за хора с увреждания на България за 2022 година“ №1 стана Георги Иванов с 250 т.. Тук е моментът да подчертаем, че „Спортист на годината“ е анкета от 1958 година.
В същото време ММС и БСТ организираха „Гала на шампионите“, в което номинациите бяха направени от комисия, с участието на експерти от спортното министерство, председателя на Българската асоциация на спортните журналисти и представител на обществената телевизия. Те избраха за най-добър спортист с увреждания на България 2022 г.“ Панайот Димитров – сребърен медалист в турнира по борба на 24-те Дефлимпикс Игри. Той е с увреден слух.
На церемонията „Гала на шампионите“ Министерството на младежта и спорта и Българският спортен тотализатор наградиха най-успешните спортисти и треньори за 2022 г. със статуетки и парични премии на обща стойност 160 000 лева.
Трябва да се отбележи, че паричните награди в двете анкети са доста различни, в полза на тази на ММС.
Тук целта не е да противопоставяме отделни състезатели, а да разберем каква е причината ММС да не стои зад автентичното „Спортист на годината“ от 1958 г., а да организира „Гала на шампионите“. На този и други въпроси отговор търси и избраният по традиционния начин (с гласовете на спортните журналисти) Георги Иванов.
Смият той с пост във Фейсбук реши да вземе отношение по казуса, като използва думите на своя треньор.
Ето какво написа Георги Иванов в профила си в социалната мрежа, без редакторска намеса:
Аз ще споделя думите на моят треньор и отново ще остана безмълвен….
Оказа се, че според журналистите Георги Иванов e спортист за хора с увреждания на България за 2022 година. Той е избран при официално гласуване в автентичното издание на „Спортист на годината“, което започва през 1958 година.
За Министерство на младежта и спорта е Панайот Димитров, който е с увреден слух. За мен произлизат следните логични въпроси:
1. Защо ММС като висш орган на спорта в България не стои зад автентичното „Спортист на годината“ от 1958 г. А организира Гала на шампионите?
2. Кой определя призьорите в „Гала на шампионите“? Има ли комисия, която гласува за спортистите? Можем ли да видим, кои са гласувалите?
3. Защо спортисти с двигателни увреждания, спортисти с нарушен слух, а може би и спортисти от групата на спешъл олимпик са поставени под общ знаменател, а именно спортисти с увреждания.
Ще задам тези въпроси и още няколко към Министъра на спорта г-жа Лечева официално още утре.
Поздравявам всички наши шампиони! И им желая през 2023 да надминат и най-смелите си мечти!
А на Георги Иванов само ще кажа! Твоето име остава в историята като „Спортист на годината“ в автентичното издание от 1958 до днес! Лично се ангажирам да получиш същата символична сума, която всеки един от спортистите получи днес от ММС.