България Новини

Борислав Сандов: Нежеланието за съдебна реформа и декарбонизация блокираха ПВУ

След като приключи мандатът ми, не съм бил търсен от нито един правоохранителен орган. По този въпрос всичко е било щателно прегледано и в обществен интерес. КПКОНПИ проверява за конфликт на интереси или корупция, възникнала от действия на даден държавен служител. Аз нямам нищо общо с БАН, няма как да има и корупция, когато по смисъла на закона съм възложил научна дейност на най-престижната държавна институция. Това заяви бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов пред телевизия „Bulgaria ON AIR“.

По думите му през последните 16 години при мониторинга на биоразнообразието са били постановени около 20 000 записа на стойност над 30 млн. лева.

„Не се притеснявам от досъдебни производства. Това показа, че през последните години е свършена много некачествена работа. Някои трябва да отговарят пред КПКОНПИ какво се е случило с тези пари и защо работата не е свършена“, коментира той.

Сандов допълни, че България е обект на няколко наказателни процедури за липса на планове за управление на зоните по НАТУРА – 2000. Оказва се, че една от тях е на ниво съдебно дело, по което страната подлежи на глоба.

Бившият министър на околната среда отбеляза, че е притеснен от забавянето на Плана за възстановяване и устойчивост.

„Нежеланието за съдебна реформа и отговорността на главния прокурор и декарбонизация блокираха процеса, за да не може страната да завърши Плана. При премахване на реформа 10 – декарбонизацията, ЕК ще откаже, тъй като е едно от условията изобщо да има средства“, смята той.

Според Сандов „енергетиката и въглищната енергетика съставляват над 70% от емисиите в България“.

„Това би означавало всичко други отрасли, включително домакинствата, да бъдат напълно декарбонизирани. През лятото можем почти изцяло без въглищни централи“, каза още гостът, който е на мнение, че централите, които трябва да затворят заради замърсяване със серен диоксид, могат да свалят значителна част то заложените в Плана 40% по-ниски въглеродни емисии.

Бившият екоминистър потвърди, че Планът за възстановяване може да бъде преговорен единствено частично, тъй като намаляването на вече заложените 40% трудно би могло да се аргументира.

„Ако ПВУ се бламира и средствата от него не влязат в бюджета, ще излезем на сериозен дефицит. Затварянето на въглищните централи е задължително – въпросът е кога, имат последици за здравето“, прогнозира той.

Сандов коментира и политическата обстановка в страната.

„Президентът Радев гарантира това да няма кабинет и да продължи да управлява през служебното правителство, давайки мандата на БСП. Макар и легално, това се превръща в узурпиране на властта“, заключи бившият министър на околната среда.