Ефектът на червилото е познат още от годините на Голямата депресия в САЩ, наблюдава се и след атентатите от 11 септември, виждаме го и сега. Какво ни казва червилото за състоянието на икономиката?
Инфлацията е причина мнозина изобщо да не могат да си позволят големи покупки. Но пък дребните делнични луксове – като едно ново червило – стават все по-търсени. Този феномен е известен като „ефектът на червилото“.
„Ефектът на червилото показва, че и във времена на криза на хората им се иска да си доставят някакво удоволствие, т.е. да се поглезят и да се почувстват поне малко по-добре“, обяснява Йорг Фундер от университета във Вормс.
Да бъдеш красив в некрасиви времена
При това не става дума непременно за яркочервено червило – същата работа вършат и някой парфюм или крем за лице. По официални данни миналата година продажбите на декоративна козметика в Германия са нараснали с 16 процента. И то макар като цяло потребителите да са харчили по-малко.
Експертката по капиталовите пазари Гертруд Трауд обаче изразява съмнения по отношение на значимостта на ефекта. Тя има по-скоро психологическо обяснение: „Ефектът на червилото е допълнителен, а не показателен индикатор за тенденциите в конюнктурата“. Както показват редица проучвания от последните години – именно във времената на криза жените полагат особени грижи за красотата си. „Цифрите сочат, че делът на козметиката и облеклото расте във времена на кризи.“
Ефектът е като след 11 септември
Този ефект е известен. Още по време на Голямата депресия – най-голямата икономическа криза в САЩ през 1930-те години, жените си купували повече червила. Същото се случва и след терористичните нападения от 11 септември 2001 година.
Експертът по потреблението Фундер открива проявата на ефекта и другаде – например в повишения интерес към еднодневните екскурзии, бижутата или добрата храна, т.е. насладата в най-широкия смисъл. Става дума просто за това да си доставиш някакво удоволствие.
Защо растат продажбите
Експертите казват, че миналата година осем милиона души в Германия са си купили червило, т.е. два милиона повече от 2021 година.
Но в това отношение роля вероятно е изиграло и приключването на пандемията: „Към актуалната криза би могло да се добави, че във времената след коронавируса и отпадането на маските търсенето на декоративна козметика нараства наново, защото най-накрая можем да се възползваме от нея“, посочва Трауд. Но покупката на червила не би могла да свърши работата на кристална топка, която да предскаже развитието на конюнктурата.