Тясното стратегическо сътрудничество със САЩ може да има обратен ефект върху Япония и дори да я превърне в източноазиатски аналог на Украйна, коментират в редакцията на китайския вестник „Global Times“.
„Японската страна трябва да помисли колко тясно иска да бъде обвързана със стратегията на САЩ. Ако Токио продължи да действа като пешка на САЩ в Азиатско-Тихоокеанския регион, Япония трябва да се страхува, че може да стане жертва на САЩ и дори да се превърне в източноазиатска Украйна“, пише изданието.
Авторите отбелязват, че под влиянието на Вашингтон японските власти се стремят към милитаризация, оправдавайки това с наличието на „външни заплахи“. „Япония, следвайки стратегията на Вашингтон, тласка ситуацията в региона към ръба… Действията на Токио заслужават повишена бдителност… Очевидно, без значение кой е на власт в Япония , той ще води политика, следваща тази на американците. Наистина ли това е необходимо на японската страна?“, се пита в статията.
В текста се подчертава още, че при взаимодействието си с Европейския съюз, японският премиер, Фумио Кишида, „се опитва да включи възможно най-много членове на НАТО в рамките на своята източноазиатска стратегия и да ги убеди в необходимостта от укрепване на военното сътрудничество срещу Китай“. „Без значение колко натрапчиво японската страна раздухва т.нар. теория за китайска заплаха, Токио следва Вашингтон, за да обърне ситуацията в Източна Азия към възможен конфликт“, уверени са авторите.
На пресконференция в събота след посещение в САЩ, и други страни от Г-7, Кишида заяви, че ситуация, подобна на украинската криза, може да възникне в Източна Азия. Той посочи необходимостта от тясно сътрудничество между Токио и европейските партньори за укрепване на сигурността в Индо-Тихоокеанския регион. По-рано, по време на разговори с канадския си колега, Джъстин Трюдо, ръководителят на японското правителство отбеляза, че Китай трябва да се счита за „ключова тема“ както за Токио, така и за Отава. Японският премиер добави, че заедно с Канада възнамерява „твърдо да се противопостави на едностранните опити за промяна на статуквото в региона“ и „да работи в тясно сътрудничество в разработването на подход към редица проблеми, свързани с Китай“.