България Новини

Сарафов: Преговаряме с голяма международна одиторска компания, която да провери Nexo

Това е сложна схема. Тук няма нищо просто, нищо не може да се обясни по елементарен начин. Така коментира дейността на криптокомпанията Nexo заместник-главният прокурор и директор на Националната следствена служба Борислав Сарафов.

„Ние сме юристи, но имаме отдел „Киберпрестъпления”. Това ще е една от новините – водим преговори с една от най-големите международни одиторски компании, която да извърши цялостен одит на Nexo. Анализ ще бъде възложен на компания за форензик разследвания”, уточни той пред Нова тв.

„Необходимо е проследяването на сериозен финансов поток, затова е нужна външна помощ и съдействие. За криптовалутите няма конкретна регулация у нас”, допълни той.

Той даде подробности за четирима обвинени: „Техният профил е високоинтелигентни, изключително образовани, граждани на света, владеещи по много езици, завършили са най-реномираните и престижни университети. Това са може би едни от най-богатите българи, имат много възможности, жилища по цял свят. Те са на ръководни позиции на фирмата. Имена няма да кажа.”

„Двама от тях са в неизвестност, издирват се. Имаме информация, че не са в страната, макар граничен контрол да казва, че не са пресичали границата”, допълни той.

Той не пожела да коментира дали има замесени политици.

„Политиката винаги се меси в работата на съдебната система, защото невинаги съдебната система облагодетелства политиците. Затова сме длъжни да сме абсолютно безпристрастни”, заяви той.

Той поясни, че не е част от предмета на разследването информацията за това, че Nexo е финансирала „Демократична България”.

„Получихме и софтуер за разследването, с който можем да работим. Работим с партньори от много държави, най-много ни съдейства Великобритания”, информира още Сарафов.

Той коментира предложените промени в наказателния кодекс: „Текстовете не съответстват на основния закон. Това е комплекс от причини. Не помня някой да се е изказал ласкаво за този законопроект. Мога да ви кажа веднага един пример – предложено е главният прокурор да се разследва от разследващи полицаи – те са част от изпълнителната власт и са най-нископоставени, може да имат натиск.”