Не само във Виена, а и в други градове в Европа има заводи за преработване на отпадъци и хората не протестират срещу тях, защото имат доверие в институциите и знаят, че проектите са подложени на внимателен анализ и контрол. Това каза в обзора на деня „Това е България“ на Радио „Фокус“ бившият министър на екологията Евдокия Манева. По думите и, процедурата за контрол и наблюдение е еднаква във всички европейски страни. Хората там знаят, че когато тези съоръжения се изграждат, те ще бъдат системно контролирани така, че обещаните параметри да се спазват по време на експлоатацията им.
Според Евдокия Манева, протестите у нас срещу изграждането на такива съоръжения са свързани с това, че често обещанията за изграждането на определените обекти и характеристиките им нямат нищо общо с реализацията им и оттам възниква недоверието на хората. А втората причина за протестите е безотговорното политическо говорене на представители на партии, които по време на предизборни кампании „тиражират откровени лъжи“. Представяйки се за защитници на хората, те създават неоснователни страхове. „Няма как след това те да вярват на експертите. Това невежо говорене води до това, че България и досега е страната с най-голям обем депонирани отпадъци. Ние унищожаване природата си, разхвърляйки отпадъци навсякъде. Депонирането ни е проблематично. Безразборно се срещат какви ли не отпадъци, което говори за ниска култура на населението по този въпрос и за безхаберието на политиците за това да се разясни необходимостта от друго отношение към отпадъците. Този ресурс може да бъде полезен за нас особено сега, при енергийната криза“, каза Манева.
„Ние говорим за туризъм и за това, че все повече ще привличаме туристи и то по-богати, а в същото време, ако се тръгне по български път и магистрали, ще се видят при отбивките камари от отпадъци и много често, сред тези бунища, красавици предлагат услугите си. Това е невъзможно за възприемане и трябва нещо сериозно да се направи по този въпрос. Така се рекламираме като примитивна и ниско културна нация. Отношението ни към природата, към света, в който живеем, това са местата, които ние обитаваме и те трябва да се поддържат чисти. Отпадъците трябва да са ни полезни. Това ние не го знаем, не ни стига до съзнанието, не забелязваме бунищата, в които се движим“, каза Евдокия Манева.
Тя поясни, че в самото начало, когато започна да се говори за тези заводи за изгаряне на отпадъци, зелените са започнали да нагнетяват една погрешна представа у хората, да говорят за това колко вредни са емисиите във въздуха, колко са карциногенни. Тези тиражирания са продължили и от политически структури в предизборните кампании.
„И затова, в България се формира негативно обществено мнение и не знам как и кога това ще бъде променено. Технологиите за изгаряне на отпадъци трябва да бъдат внедрявани и това трябва да е масово. Винаги от този процес ще има полза за хората. Вероятно ще минат години преди това да стигне до съзнанието на хората и няма да спрат тези необосновани протести“, обясни Евдокия Манева.