За първи път от много години държавата не успя да събере планираната сума от ДДС. Финансистът Георги Кадиев обясни пред БНР основните причини за това.
„Лошо планиране в НС увеличи прогнозата за приходи от ДДС със 760 млн. лева спрямо това, което беше предложено от Министерството на финансите. 670 милиона лева е неизпълнението“.
Кадиев отчете също, че има лоша работа на приходната администрация.
Той определи мярката за намалено ДДС в определени сектори като необходима по време на ковид пандемията, но не и след това.
„Това се отнася и за всички други видове помощи за бизнеса, които напълно го разглезиха и най-вече частта, свързана с електроенергията. Вече няма стимул да се пести електроенергия. Държавата покрива всичко над 250 лева. Това води до допълнителни разходи за бюджета от 900 милиона лева, които са абсолютно излишни. Най-големият получател на тези помощи е “Лукойл“. Това е сбъркана политика“.
Помощите трябва да се намалят и пренасочат към секторите, които имат нужда от тях, смята той.
„В момента те са чист лобизъм, насочен към едрия бизнес и купуване на гласове за избори“
Финансистът обясни в предаването „Преди всички“, че не би подкрепил въвеждането на необлагаем минимум.
„Той струва над милиард и половина на хазната. Да се дава на всички еднакво е грешна политика. Не бих подкрепил и предложението на ПП да се покриват само първите два дни от работодателя при болничен, а не първите три, както е в момента“.
Трябва да се промени разбирането на кого се дават помощи, убеден е той.
„Не всички родители имат нужда от данъчни облекчения за децата си под 18 години. Не всички хора имат нужда от една и съща социална политика. Администрацията да си свърши работата и да не дава на всички еднакво. Това трябва да се промени и да пазим фискалната дисциплина. Всички мерки до момента водят до повишаване на инфлацията“.