Хеликобактер пилори е малката бактерия, която предизвиква големи поражения върху организма. Тя често се среща в стомаха. По-голямата част от хората, заразени с бактерията, нямат симптоми и никога няма да развият проблеми, свързани с нея. Въпреки това, бактерията е способна да причини редица храносмилателни проблеми, включително язви и в някои случаи рак на стомаха.
Гастроентерологът д-р Радослава Црънчева от „Александровска“ посочи, че в стомаха бактериите рядко съществуват дълго, защото е висока киселинността. „Въпреки това има една бактерия, която успява да оцелява при висока киселинност и да си създаде постоянна среда и да започне хронично възпаление. Хеликобактерът може да предизвика оплаквания при определени условия.Тя може да се предаде посредством мръсните ръце и слюнката. Всеки втори от нас е позитивен за тази бактерия, 50% от населението я има“, заяви тя пред NOVA NEWS.
По думите ѝ при чувство на ранно засищане, усещане на стомаха, тежест, болка, гадене и повръщане, пациент може да има хеликобактер. И допълни, че до 50-годишна възраст не е необходима ендоскопия, а наличие на бактерия се установява и чрез други изследвания.
Според микробиологът д-р Александър Колевски от „Александровска“ всички членове на домакинство трябва да си направят изследване за хеликобактер, ако един вече е установен с такава. „PCR генетична диагностика плюс резистентност на един от основните антибиотици. За около час знаем дали пациентът има тази бактерия“, обясни той.