Медиите и социалните медии често съобщават, че ракът може да бъде контролиран чрез гладуване. Аргументите на привържениците на този метод са различни. Има напълно противоречиви на науката и на целия здрав разум. Съществуват обаче доста научни обосновки, потвърдени от изследванията.
Например, известно е, че краткосрочните епизоди на глад (когато човек изобщо не яде или консумира много малко калории за кратко време – от 12 часа до 3 дни) помагат за намаляване на възпалението в организма и намаляване на устойчивостта (имунитета) на тъканите към хормона инсулин..
Въпреки това, има много „но“, които правят гладуването много съмнителен метод за борба с рака и често дори опасен и допринасят за растежа на злокачествен тумор.
Първо страда самото тяло
При рак метаболитните нарушения се появяват в организма поради факта, че раковите и имунните клетки произвеждат някои биологично активни вещества. Всеки ден болният от рак се нуждае от поне 1 грам протеин и 20-30 ккал енергия. Ако енергията не идва от храната, тялото ще извлече необходимия протеин от мускулите, а след това от вътрешните органи. Мастната тъкан няма да бъде засегната. С течение на времето тази ситуация ще доведе до изтощение – кахексия.
Ами раковите клетки? Ако поради гладуването мускулите и вътрешните органи се изтощят, може би същото се случва и със злокачествен тумор?
За съжаление, не.
Докато нормалните клетки постоянно се нуждаят от различни хранителни вещества, много от тях може да не са необходими за раковите клетки. Туморът продължава да се чувства страхотно, расте и „ограбва“ цялото тяло.
Авторите на метода не носят отговорност за резултата.
Съществуват различни техники за „гладуване срещу рак“ – и нито един от техните автори не е признат специалист в областта на онкологията. Някои системи изискват да отказвате храна напълно, а други да изключвате определени храни. Има методи, които включват редовни очистващи клизми и други ритуали.
Има ли доказателства, че тези популярни системи наистина, ако не елиминират напълно рака, то поне помагат в лечението, подобряват състоянието на пациента?
Уви, няма надеждни доказателства.
Факт е, че ползите от продължително или краткосрочно гладуване при рак не са доказани. Но вредата е доказана и добре проучена. Така че, отказвайки храната, онкоболният прави експеримент със себе си, който може да завърши фатално, пише zdrave.to.