Рецесията е неизбежна, въпросът е колко ще бъде дълбока. Рязкото намаляване на инфлацията от страна на централните банки до 2% може да доведе дори до депресия. Такава прогноза направи за Euronews Bulgaria финансовият анализатор Борис Петров след повишаването на основните лихви.
„Колкото по-нагоре отиват лихвите, толкова по-дълбока е рецесията“, обясни той.
Сега вече трябва да видим какви са целите на централните банки. Дали те наистина искат да ограничат потреблението и наистина да свалят инфлацията до 2%? Което според мен ще доведе до много дълбока рецесия и дори депресия. Ако решат, че проблемът е решен дотук, с тези 7-8-10%, тогава може би рецесията ще бъде по-ниска, по-плитка, но пък инфлацията ще остане висока. Между чука и наковалнята – трудна ситуация. Не бих искал да съм централен банкер.
Очаквам централните банки да продължат да увеличават лихвите, но не толкова рязко, колкото досега, предположи финансистът.
Според него е малко вероятно цената на златото да се удвои, но и през тази година ще продължи да се увеличава.
„Ако пазарите започнат да се пропукват, цената на златото ще изхвърчи нагоре“, смята Петров.
Като цяло икономическият климат въобще не изглежда добър, което пък е много добра предпоставка за златото, уточни анализаторът. По думите му, инвестициите както във физическо злато, така и в акции на златодобивни компании, могат да предоставят защита срещу икономически сътресения.
Борис Петров коментира и ценовия „таван“, който бе наложен спрямо руския петрол.
В първата седмица, след като бе наложен „тавана“ се наблюдава спад на руския износ по море, на петрол, с 54%. Дали е намаляло търсенето, или Русия, както обеща, спря да продава на страните с пазарен таван, не е толкова важно. Петролният пазар в момента е изключително затегнат. Ние видяхме спад на цените, на фона на страховете от рецесия, на фона на продажбата на огромни количества стратегически резерв от страна на САЩ и други държави, и на фона на затворен Китай заради мерките за „нулев ковид“. А това не може да продължава вечно.