Ръководителят на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси се срещна в Москва с представители на руските военни и със служители на държавната компания за атомна енергия като част от продължаващите опити да бъде създадена защитена зона около окупираната от Русия украинска Запорожка АЕЦ, предаде Асошиейтед прес.
Руската компания „Росатом“ описа разговорите за мерките за защита на украинската Запорожка атомна електроцентрала и околния район като „съществени, полезни и откровени“. Генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси посочи, че са необходими повече преговори след „поредния кръг от необходими дискусии.“
„От ключово значение е вниманието в зоната да бъде съсредоточено единствено върху предотвратяването на ядрена авария“, написа той в Туитър, като добави, че продължава усилията си към тази цел с чувство за изключителна неотложност и публикува на страницата си в социалната мрежа снимка с ръководителя на „Росатом“ Алексей Лихачов, предаде ТАСС.
Срещата в Москва се състоя само ден след като украинският президент Володимир Зеленски беше на посещение в американската столица, първото му пътуване извън Украйна за близо 10-те месеца, откакто Русия нахлу в страната.
Посещението във Вашингтон беше насочено към засилване на подкрепата за Украйна в САЩ и по света в момент, когато Русия изглежда е изгубила инерцията си на бойното поле. Има опасения, че съюзниците на Украйна все по-уморени от предоставянето на военна и икономическа помощ, която позволява на Украйна да продължи да воюва.
Генералният директор на МААЕ Гроси настоява вече повече от три месеца Русия и Украйна да се споразумеят за създаване на зона за сигурност около най-голямата атомна електроцентрала в Европа. Украинската Запорожка област и районите от другата страна на река Днепър – срещу АЕЦ-а – са подложени на редовен обстрел, откакто Русия нахлу в Украйна на 24 февруари. Украински висши представители многократно са призовавали за създаване на демилитаризирана зона около централата, превзета от руските сили в началото на войната, припомня АП.
Въпреки че всичките шест реактора на Запорожката АЕЦ са затворени, ядрото на всеки реактор и използваното ядрено гориво все още трябва да се охлаждат още дълго време, за да се предотврати тяхното прегряване и предизвикването на опасни сривове като тези, които станаха през 2011 г., когато цунами удари атомната централа във Фукушима в Япония. В Украйна стана най-тежката ядрена авария в света – тази в Чернобил през 1986 г.
Украйна и Русия взаимно си разменят обвинения за многократните нападения, довели много пъти до прекъсване на тока, необходим за работата на охладителната система в Запорожката централа. Украински официални лица по-рано този месец обвиниха също руските войски, че са инсталирали на това място и няколко ракетни установки.
Гроси каза неотдавна, че основните обсъждани въпроси включват военното оборудване и радиуса на зоната за сигурност. Той каза, че предложението на МААЕ е много просто: „Не стреляйте по централата, не стреляйте и от централата“.