Министър-председателят на Сърбия Ана Бърнабич коментира ситуацията в Северно Косово, казвайки, че се опасява от ескалация, но „ще направим всичко да запазим мира“, съобщи сръбската национална телевизия РТС.
Бърнабич коментира, че косовските сърби, които стоят на барикадите вече десети ден, са там, „защото търсят основните си човешки права, но наистина основни човешки права и нищо повече от това“, предаде БТА.
Тя подчерта, че е разочарована от международната общност и реакцията ѝ на случващото се в Северно Косово.
„Ако погледнете само какъв беше декември – започна с това, че (премиерът на Косово Албин) Курти назначи Ненад Рашич за представител на косовските сърби в прищинските институции, човекът, който на изборите получи 0,17 процента гласа. Нямахме адекватна реакция от Брюксел, имахме реакция, която призоваваше и двете страни към деескалация. Не съм сигурна какво точно е направил в този момент Белград, както и сърбите в Северно Косово. (…) Така започна декември и ще завърши кой знае как, но засега с повече от 16 брутални провокации, нарушаване на Брюкселското споразумение, нападения на въоръжени до зъби членове на косовската полиция, специалните сили (РОСУ) в Северно Косово, което означава брутално нарушение на Брюкселското споразумение“, каза Бърнабич.
Тя допълни, че единственото желание на косовските сърби е спазването на Брюкселското споразумение и постигането на мир.
„Очакваме от международната общност, най-вече от Брюксел, но и от Вашингтон, да окаже натиск върху Прищина да се насочат към изпълнение на Брюкселското споразумение във възможно най-кратък срок, което означава основаването на Съюз на сръбските общини. Получихме всички уверения и от страната на представителя на САЩ Ескобар, че това ще бъде изпълнено в най-кратък срок“, каза Бърнабич.
Напрежението между Косово и Сърбия е особено високо през последните месеци. Кризата започна с решението на правителството в Прищина да смени сръбските регистрационни номера на автомобилите на косовските сърби с косовски. Въпреки че след преговори и компромис засега Прищина се отказа от това, сръбските представители напуснаха косовските институции и полицейските сили, а части на косовската полиция преминаха в населените предимно със сърби райони.