Много вероятното предстоящо одобрение на модерни системи за противовъздушна отбрана на САЩ за Украйна може да предложи така необходимия тласък за нейните сили и навременна демонстрация на подкрепа от нейните съюзници, докато страната издържа на дълга и трудна зима, съобщават от NBC news, цитирани от news.bg.
Вашингтон е готов да удовлетвори отдавнашното и многократно искане на Киев, като изпрати ракетни системи „Пейтриът“, изпълнявайки обещанието си да укрепи допълнително способността на Украйна да осуети повтарящите се руски атаки както срещу нейните военни обекти, така и срещу гражданската инфраструктура.
Одобрението на плана от министъра на отбраната Лойд Остин вероятно ще дойде по-късно тази седмица, като съобщението е възможно още в четвъртък, казаха трима американски служители.
Системата не само ще даде на Украйна жизненоважна нова сила да защитава градовете си от ракетни атаки, но също така илюстрира, че засилените усилия на Кремъл не са допринесли много за подкопаването на западната подкрепа за каузата на Киев, казаха военни анализатори. След вълна от зашеметяващи украински победи, новината също така загатва за признанието, че условията са изместили фокуса на войната във въздуха с настъпването на зимата. „Пейтриът“— основното оръжие земя-въздух на въоръжените сили на Съединените щати, което се използва в целия свят – е акроним, описващ как работи неговата система (Проследяващ Радар с Фазова Решетка за Прихващане на Цел).
Системите „Пейтриът“ обикновено изискват екипажи от до 90 души да преминат най-малко 10 седмици обучение, въпреки че само трима войници могат да стрелят, ако е необходимо, каза армията на САЩ, а украинските въоръжени сили преди това вече надхвърлиха очакванията по отношение на това колко бързо техните войските са се научили да използват западни оръжия.
Горчивата зима в Украйна се усеща в цялата страна, като много райони са без електричество или отопление след бомбардировка от руските сили, унищожени електроцентрали, линии и подстанции. Температурите бяха определени да достигнат до минус 6 градуса по Целзий в сряда вечерта в столицата.
Студеното време и появата на гъста кал, забележително препятствие за нахлуващите руски превозни средства в началото на войната през февруари, се очаква да забавят бойните операции на земята, но въздушните удари и атаките с дронове продължават.
Войната се превърна в очите на някои западни служители в битка за това кой има най-много муниции.
Експерти казаха, че вероятното предложение за „Пейтриът“ идва след месеци на интензивни руски атаки, които са изтласкали украинската отбрана, предимно оборудване от епохата на Студената война, наследено от разпадането на Съветския съюз, до границата им.
„С навлизането в зимата количеството на маневрените операции на земята по време на войната ще намалее поради всички причини, които знаем – времето, условията и т.н.“, коментира Джонатан Еял, асоцииран директор в Royal United Services Institute think tank в Лондон.
„Така че е много вероятно Русия да поддържа натиска от въздуха, като се опитва систематично да унищожава украинската инфраструктура. Затова е много важно за западните поддръжници на Украйна да погледнат отново украинската противовъздушна отбрана. Времето и моментът са важни“, каза той.
Рано в сряда съществуващата украинска противовъздушна отбрана свали 13 произведени в Иран дрона Shahed в столицата на страната, съобщи градската военна администрация на Киев в канала си в Telegram. Високопоставени американски служители смятат, че Русия предоставя безпрецедентна военна и техническа подкрепа на Иран в замяна на оръжия.
Ракетите „Пейтриът“ не решават проблема с дроновете, които са твърде малки, за да бъдат открити от повечето системи за противовъздушна отбрана, добави Еял, но новите оръжия наистина осигуряват важен допълнителен слой за противовъздушна отбрана на украинската армия.
Също така, като се има предвид тежкият, изтощителен характер на войната – която вече е повече от 300 дни – доставката на най-съвременни оръжия показва, че западните поддръжници на Украйна няма да толерират многократните нападения на руския президент Владимир Путин срещу гражданска инфраструктура.
„Политическото послание към руснаците е, че не могат да продължат безнаказано да унищожават инфраструктурата на Украйна, което Путин прави всеки ден. Те не могат да направят това, без Западът да достави по-добри и по-сложни оръжия на украинската армия“, каза Еял.
Бившият руски президент Дмитрий Медведев, който е заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия, каза, че ако Вашингтон предостави на Киев системи „Пейтриът“, те ще станат легитимни военни цели.
Запитан дали е съгласен с това на ежедневния си брифинг за пресата в сряда, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза: „Определено“, преди да каже, че чака повече информация, преди да коментира повече.
Украйна иска увеличаване на огневата мощ земя-въздух много преди пълномащабното нахлуване на Москва тази година.
Докато руските танкове преминаваха през границата през февруари, настоящи и бивши американски служители и експерти по отбраната казаха на NBC News, че редица опасения – включително, че оръжията могат да провокират Русия или да попаднат в руски ръце – са попречили на САЩ и техните съюзници да удовлетворят украинските искания.
За някои анализатори това нежелание е резултат от руска кампания за сплашване на Запада, която едва сега се игнорира.
„Това е още една стъпка в стабилното преодоляване от САЩ на усилията на Русия да я възпира от помощ за Украйна“, каза Кийр Джайлс, експерт по Русия и консултант в Chatham House, мозъчен тръст в Лондон.
„Видяхме постепенен процес на САЩ, които предоставят по-съществени способности на Украйна, тъй като става ясно, че „червените линии“ на Русия не са нищо повече от блъф и самохвалство, като голяма част от реториката на Кремъл“, каза той.
Джайлс добави, че предложението за „Пейтриът“ от САЩ също е признание, че природата на войната се е променила: от поредица сухопътни офанзиви в опит да се превземат големи градове през февруари до бомбардиране на цивилни центрове и борба за запазване на превзетата територия.
„Жизненоважната битка за бъдещето на Украйна не е на фронтовата линия – вместо това тя е в защитата на цивилното население и ключовите центрове от кампанията на Русия с дронове и ракети, предназначена да сложи край на съпротивата на Украйна, като направи страната необитаема“, каза той.