България Новини

Защо „Български възход“ не подкрепи състава на кабинета „Габровски“? Георги Самандов пред ФАКТИ

Как гледа „Български възход“ към втория мандат на „Продължаваме промяната“. Ще води ли разговори с академик Денков… Пред ФАКТИ говори Георги Самандов, депутат от „Български възход“.

– Г-н Самандов, въртележката с мандатите продължава. На дневен ред е кандидатурата на академик Денков с мандата на „Продължаваме промяната“? Как гледате на нея?
– Отнасяме се много сериозно към кандидатурата на академик Денков. Така гледахме и на първата кандидатура на професор Габровски. Академик Денков е един доказан учен. Той е сред онзи 1% от топ учените в Европа, така че се отнасяме с уважение. Ще подходим отговорно към втория мандат.

– Вече участвахте вече в разговори с „Продължаваме промяната“. Каква беше нагласата за срещата и какво чухте?
– Разговорите бяха публични и пред медиите. Начертаха се потенциални политики, които да се следват, и след широко обсъждане с колегите от всички парламентарни групи се съгласихме, че трябва да се влезе в по-голяма конкретика по отделните политики. С други думи, чисто на експертно ниво да се видят начините за постигане на поставените цели.

– ГЕРБ и ДПС напуснаха този разговор…
– Това си е често тяхно мнение и поведение. Няма как да ги коментирам.

– Защо „Български възход“ подкрепи кандидатурата на проф. Габровски за премиер, предложена от ГЕРБ-СДС, но обявихте, че няма да подкрепите състава на кабинета му…
– Господин Янев изложи от трибуната на Народното събрание нашите мотиви. Професор Габровски е светило в неврохирургията, доказал се експерт. Уважаваме го за това, че той предпочете да излезе от зоната си на комфорт и се нагърби с толкова отговорна и тежка в тези времена задача. Затова ние подкрепихме неговата кандидатура. Не подкрепихме състава на кабинета му, защото и на двете предварителни срещи, които проведохме с контактната група и с проф. Габровски, коментирахме варианта, при който да излъчим двете политически сили работни групи, които да говорят за политики и да начертаят изпълнението на тези политики.

Такива срещи не бяха организирани и в крайна сметка от наша страна нямаше как да подкрепим кабинет, чийто политики не знаехме какви са.

При мандата на ГЕРБ-СДС нямахме никакви гаранции за следването на политики. Как ще се изпълняват тези политики – дали ще бъде само с подкрепа, дали ще бъде сключено коалиционно споразумение, какъв е времевият хоризонт на такова правителство. Тези неща не бяха ясно артикулирани. Така че как да подкрепим кабинет, след като останаха въпроси без отговори.

– Това означава ли, че в разговорите с ПП искате да чуете основно политики…
– От самото начало ние сме казали, че преди да говорим за имената в даден проект за правителство, трябва да знаем какви политики ще се следват. Да, експертизата също е много важна и не подценяваме темата, но политиките са тези, които дават крайната добавена стойност.

– Какво ще предложи „Български възход“, ако третият мандат дойде при вас? Политически лица или експерти?
– Излишно е да спекулираме с третия мандат, тъй като в момента на дневен ред е вторият. Ако се направи кабинет с втория мандат, няма да има трети. Нали така. Принципно, всяка една политическа сила трябва да е готова да го получи, щом е в парламента.

– От „Български възход“ готови ли сте?
– Готови сме. А какво ще предложим, зависи от разговорите по политиките, които ще проведем с всички парламентарни групи. Всичко ще бъде на база консенсус. Ние, еднолично, не можем да кажем дали ще предложим състав само на експертно или само на политическо ниво. Ще решим след преговорите с останалите партии.

– Вие следите енергийната тема изкъсо. Продължаваме да говорим за компенсации за горива и електричество. Колко и докога може да си го позволим?
– През следваща година, ако се гласуват едни потенциални 13 милиарда лева за компенсации, защото дотук за тази година са изплатени над 10 милиарда лева, ще има облекчения за бизнеса и хората.

Въпросът е с тези 10 милиарда ние какво си купихме? Дали не си купихме една близо 50% инфлация и едни галопиращи цени.

И причината е, че няма никакви гаранции за харченето на тези пари. За нас е по-важно да гарантираме на малкия и среден бизнес, както и на домакинствата, преминаването през кризисния период през зимата. От „Български възход“ сме повдигнали темата за изпълнението на регламент 1854, който целево преразпределя свръхприходите на производителите на електрическа енергия. В това число говорим и за частните производители от ВЕЦ и ВЕИ. Нашите изчисления показват, че с облагането на тези субекти може да бъдат събрани едни допълнителни 3 милиарда лева. В момента само и единствено държавната енергетика плаща тези компенсации. И тези 3 милиарда лева мога да бъдат преразпределени като енергийни ваучери или като финансови помощи, остойностяващи се на около 1000 лв., към всяко българско домакинство. Ако се сложат допълнителни социални и икономически критерии, сумата може да стане за бенефициентите още по-голяма. Припомням, че този регламент е в сила от 1 декември и аз апелирам, за пореден път, изпълнителната власт да го изпълни в цялост, защото България ще бъде под мониторинг. България ще трябва да докладва изпълнението на този регламент в края на януари и в края на април следващата година. Ако не го изпълним, може да има сериозни санкции на европейско ниво.

– Как тези пари ще стигнат до семействата и до домакинствата…
– Имаме разплащателни агенции – НАП и НОИ. В момента търговците получават тези компенсации през тях. Ние считаме за нередно да товарим още търговците с несвойствени функции, а от друга страна държавата да зависи от търговците. Само в НОИ работят над 5100 служителя в 31 регионални дирекции и над 280 офис в страната. Те знаят всичко за всеки един от нас в областта на финансовата част. А по този начин ще се осветли голяма част от сивия сектор. Например, предприятие, което дължи на държавата 10 единици, а трябва да вземе компенсация от 15 единици, директно разликата ще бъде прихваната от вземането. Ако недобросъвестна фирма прикрива ДДС, защото при търговците се стига до момент на възстановяване на ДДС, а пък вие консумирате по-голямо количество електрическа енергия и получавате компенсации, така може да се стигне до насрещни проверки от НАП и да се осветлят процесите в дружеството.

– С колко се увеличава потреблението на ток в страната. Вече сме в зимния сезон?
– Увеличението е нормално за този период на годината. В пиковите стойности сме на около 650-680 мегавата. Българската енергийна система се балансира от АЕЦ „Козлодуй“ и ТЕЦ „Марица Изток 2, така че се гарантират безпроблемното доставките и снабдяването на всеки потребител.