На еднодневно посещение в Турция по покана на президента Реджеп Тайип Ердоган бе неговия колега Румен Радев. Повече от 2 часа са разговаряли държавните глави на двете държави в двореца Вахдеттин в Истанбул, а в страни от характерния за такива срещи протокол на добър тон излязоха и новини: Турция увеличава търговския обмен до 10 млрд. долара, тя ще окаже съдействие на страната ни за доставките на природен газ, както и ще подобри необходимостта на двустранното сътрудничество срещу мигрантския натиск и опазването на общата ни граница. Какъв знак дава България, след като заедно с президента в Истанбул са и министрите на енергетиката, отбраната, външните и вътрешните работи – ключовите министри на практика в един кабинет? Анализът е на Георги Димов – бивш генерален консул на България в Одрин. Г-н Димов, резултатно ли е посещението на президента и на водената от него делегация?
В какъв контекст в Турция попада посещението на президента Радев?
За нас без съмнение това е разочарованието и раздразнението от наложеното вето и неприемането ни в „Шенген“. А артикулираният повод конкретно от страна на Нидерландия, пък и на Австрия, е т.нар. „Балканско трасе“ на нелегалната миграция, ерго охраната на българо-турската граница. Това е от наша гледна точка. За Република Турция и за света като цяло са най-важни поне 2 други събития. На първо място това е проведената също днес и също в Истанбул среща на представители на САЩ и Русия. Информацията е на Агенция Ройтерс. Според източник, говорил пред руската информационна агенция ТАСС, без да се споменава името му, двете страни ще разговарят по серия от въпроси. Т.е. подразбира се широк набор от теми. И второто е оповестеният пак днес и пак в Истанбул разговор на турския президент Ердоган с руския президент Путин, който ще се проведе на 11 декември в неделя. Съобщи го лично Ердоган и очерта важните направления, нека да ги фиксираме, струва ми се, че има полза от това, понеже и по време на визитата на нашия президент стана въпрос и по време на съвместната пресконференция най-общо казано за темата „Украйна“. Та, първото, което Ердоган още веднъж подчерта, е, че от една страна Анкара подкрепя териториалната цялост на Украйна, но същевременно не одобрява воденето на „безумната политика срещу Русия“. И по този повод всъщност подчертава значението на турската мирна дипломация, която според него е пример за целия свят.
Това не е ли оксиморон, г-н Димов? От една страна Турция хем подкрепя териториалната цялост, която Русия иска да наруши, а от друга страна пък не одобрява „безумната политика“ на Украйна спрямо Русия, като Украйна се опитва да се защити от желанието на Русия да анексира нейните територии? Омагьосан кръг, не е ли?
Ето го следващото изречение, което ще изплюе камъчето: понеже пак Истанбул, където беше и нашият президент, все още е идеалният терен, идеалното място за постигане на траен мир по отношение на войната в Украйна. Ето го. И разбира се, в тези изявления те имат и вътрешнополитически прочит, разбира се, и международни измерения. Турският президент се оплака, че някои западни страни обвиняват Турция, но тя категорично не е длъжна да дава обяснения на никой по отношение на борбата ѝ с тероризма. И също така, обръща внимание, че все още Анкара е член на НАТО, но Западът въоръжава гръцките острови и има конкретни претенции Анкара по-специално за все още забавената доставка на бойни самолети F-16 Block 70 – това са същите, които и ние сме поръчали, като всъщност заявката на Турция е още от 30-ти септември миналата година. Става въпрос за 40 чисто нови F-16 плюс модернизация на 79 от по-старите F-16 в турските ВВС. И също така, за да приключа темата с Украйна, идеята и искането на Анкара и Ердоган е т.нар. „зърнен коридор“ да се разшири. И точно по тези въпроси в неделя ще разговаря турският президент с руския си колега Путин.
Г-н Димов, на фона на този твърде сложен международен и геостратегически пъзел, какво е мястото на България, как се вклинява посещението на президента Радев?
Аз веднага ще ви отговоря и съвсем искрено ще го кажа, наистина бях силно изненадан от широкия отзвук в турските медии за това посещение. Имаше изключително широко медийно покритие. Вие споменахте състава на нашата делегация, който беше много авторитетен и при други такива президентски посещения не е имало такъв широк набор от министри. Лично аз си го обяснявам, че понеже става въпрос все пак в момента за служебно правителство, което е назначено от него. Много представителна беше и турската делегация. Но искам да уточня, че говорим за работно посещение, не официално, за размяна на мнения по актуални регионални и глобални събития и теми, и фактът е, че срещата и разговорите са били закрити за медиите. И наистина дадоха и двамата президенти обща пресконференция, говориха нашироко. Аз не знам, дали ще имаме време, но вие понеже споменахте в началото по-специално за търговията, нека да кажа какви са позициите, изразени и от двамата президенти, цитирани включително и от официалната турска Анадолска агенция.
На първо място, Ердоган е посочил, че по време на разговорите са се спрели на необходимостта от преминаване към ефективно сътрудничество в управлението на незаконната миграция. Доста обща е формулировката, но все пак добре е, че се споменава. На второ място, никак не е изненадващо особеното внимание към т.нар. „български турци“, които са здрав мост между двете страни. И освен това се фиксира и грижите за опазването на общото културно-историческо наследство. И също така, ето го това и вие, което го казахте, факт е, че миналата година двустранният търговски обмен между България и Турция достигна, даже според нашия президент надминава 6 млрд. долара. И целта, според Ердоган е в кратко време той да бъде увеличен до 10 млрд. долара. Нека и това да уточня: през 2021 година вносът в България от Турция възлиза на 4.1 млрд. лева, а пък износът ни е едва 3.150 млрд. лева, което означава отрицателен външнотърговски баланс от 950 млн. лева.
За сравнение това е почти толкова, колкото е отрицателното ни външнотърговско салдо с всичките страни-членки на Европейския съюз. А основната причина за това е слабата турска лира. 1 щатски долар струва почти 19 турски лири. И затова е това негативно салдо, което от 450 млн. лева от 2020 година скача над 2 пъти, и както казах става 950 млн. лева. Ердоган е очертал, аз нарочно се спирам по-подробно, защото не знам дали ще бъде отразено в нашите медии, но той се е спрял и е дал конкретна насока за приключване на модернизацията на ГКПП от българска страна плюс укрепването на инфраструктурата за инспекция на храните. Визира се фитосанитарният контрол, знаете и скандалите по темата, вижда се, че те се виждат и чуват и в югоизточната ни съседка, естествено.
Аз не знам дали има нужда сега да се спираме на акцентите в думите на нашия президент, те сигурно ще бъдат по-широко отразени. Но нека поне само да фиксирам някои неща. На първо място той също се е спрял на войната в Украйна, и е подчертал, което е факт, че това е много близко и опасно до нас и като Република България, и като Република Турция. Също така е посочил сътрудничеството между два партньора в търговията, енергетиката, туризма и защитата естествено на общата граница. И всъщност е посочил като конкретен факт и доказателство, и това е наистина така, че ГКПП „Капитан Андреево-Капъкуле“ е на второ място в света по търговски обмен. И освен това е посочил и факта, че Турция и турски бизнесмени имат доста инвестиции в България.