Група полски учени установиха, че ниските мъже „може би са еволюционно предразположени“ към така наречената „тъмна триада“, която се свързва с по-конфликтно поведение. За незапознатите, „тъмната триада“ включва психопатия (липса на емпатия и антисоциално поведение), нарцисизъм (егоцентризъм) и макиавелизъм (манипулация и безразличие към смъртността).
„Нашето изследване предоставя първата оценка (за която знаем) на това как чертите на тъмната триада се отнасят към височината на мъжете и нагласите към нея“, пишат изследователите в проучването, проследило 367 мъже и жени, публикувано в списание Elsevier Personality and Individual Differences.
„Установихме, че хората с високи стойности на чертите на тъмната триада са по-ниски и също така са по-малко удовлетворени от ръста си.
Това ни кара да вярваме, че поведенческите синдроми на чертите на тъмната триада може да са част от набор от психологически системи, създадени от естествения подбор, за да дадат по-добра възможност на хората с по-нисък ръст да намерят начин все пак да се състезават в големите предизвикателства на живота.“
Макар че по-ниските жени „могат да възползват от триковете, които модерното общество предлага като високи токчета например, за да изглеждат по-желани или да получат защита и да открият подходящ партньор“, учените не наблюдават същата връзка между личностните черти на тъмната триада и техния ръст.
Изследването се корени в проучването на т.нар. комплекс на Наполеон – кръстен на (уж) двуметровия лидер, който търсел власт чрез агресия и бил осмиван от британските вестници заради ръста си по време на Френската революция – и установи, че митът се основава на истината.
Проучването установи, че по-ниските мъже са по-склонни да развият психопатични черти, за да спечелят уважението на околните.
Според изследователите, когато един човек не е физически внушителен и няма заплашително присъствие, той трябва да се наложи по други начини, като вместо това става „психологически внушителен“, казва водещият автор Моника Козловска от полския университет във Вроцлав.
„Това, че изглеждат по-силни, може да накара другите хора да ги възприемат като по-високи, отколкото са в действителност“, допълва тя.
„По-ниските мъже, развили психопатия или други негативни черти, могат да ги използват, за да изискват уважение, да налагат мнението и принципите си на другите и да впечатляват романтични партньори.
„Предполагаме, че психологическото надмощие може да осигури предимства на тези мъже в областите на оцеляването и чифтосването, които компенсират загубите във физическите заложби.“