Новини Свят

Дали визитата на Шарл Мишел в Пекин ще спомогне за решаване на двустранните проблеми между Китай и ЕС?

Една знакова визита на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел в Пекин миналия четвъртък някак си остана извън светлината на прожекторите на фона на войната в Украйна и посещението на Макрон във Вашингтон. Визитата на Мишел обаче показва, че ЕС търси начини за конструктивно сътрудничество с Китай на най-високо политическо равнище.

Китай съобщи в четвъртък, че президентът на Китайската народна република и лидер на Китайската комунистическа партия Си Цзинпин е провел обстоен разговор с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, който пристигна на посещение в Пекин по покана на китайския президент Си Цзинпин. Двамата лидери са обсъдили Русия, Тайван и въпроси, свързани с търговията.

Китайската новинарска агенция Синхуа не съобщи подробностиза разговора на Си с Мишел. Представители на ЕС заявиха пред Асошиейтед прес, че посещението на Мишел има за цел да бъде намерен баланс между желанието на ЕС да изнася повече стоки за Китай и необходимостта да отстоява в отношенията си с Пекин своята позиция по въпросите, свързани със защитата на демокрацията и основните свободи.

Визитата на Мишел е и възможност за ЕС да покаже единство в отношенията с Китай, след като в началото на миналия месец германският канцлер сам посети Пекин, отбелязва АП.

Китай ще засили стратегическата си комуникация и координация с Европейския съюз, е казал Си Цзинпин на Шарл Мишел, предаде Ройтерс.

На срещата си с Мишел в Пекин Си изрази надежда, че „институциите на ЕС и държавите, които членуват в него, ще си изградят обективна и правилна представа за Китай“, съобщава китайската държавна телевизия.

„Китай ще остане отворен за европейските компании и се надява, че ЕС е в състояние да елиминира намесата и да гарантира справедливи и прозрачни бизнес условия за китайските компании“, каза Си на Мишел.

Нито Си, нито китайската телевизия дадоха обяснение какво има предвид китайският лидер под „намеса“.

Си каза още, че Китай и ЕС трябва да засилят координацията си в макроикономически план и да работят заедно в името на взаимната изгода, да създават заедно нови източници на растеж и да гарантират сигурността, стабилността и надеждността на веригите за промишлени доставки.

Председателят на Европейския съвет от своя страна е заявил, че „достъпът до европейските пазари е широко отворен, докато в Китай съществуват сектори, които остават недостъпни“. Той е изтъкнал и необходимостта от по-голяма реципрочност и балансирано партньорство.

Китайският лидер е засегнал също така и въпроси, свързани с конфликта в Украйна. Си призова за избягване на ескалацията в украинския конфликт, предаде ТАСС, като се позова на китайската държавна телевизия. „Решението на украинската криза с политически средства в най-голяма степен отговаря на интересите на Европа и на всички страни в Евразия“, изтъкна още китайският президент.

„Важно е да се избегне ескалацията или разширяването на кризата, да останем ангажирани с насърчаването на преговори за мирно уреждане, да овладеем разрастването на кризата и да избегнем всякаква блокова конфронтация“, посочи в изявление китайското външно министерство.

Пекин беше изправен пред сериозен натиск от страна на Запада да използва икономическото и политическото си влияние, за да накара Москва да спре войната.

„Призовах президента Си да използва своето влияние спрямо Русия с цел тя да спазва Устава на ООН, както направих и на срещата на върха между Европейския съюз и Китай през април“, заяви Мишел. Си Цзинпин е уверил, че Китай не доставя оръжия на Русия и се обявил против ядрените заплахи, допълни председателят на Европейския съвет.

Въпреки че Китай не доставя оръжие на Русия, Пекин остава най-близкият съюзник на Москва и отказа да осъди руската инвазия в Украйна или да подкрепи западните санкции, насочени към сдържане на способността на Русия да продължи да води войната.

Шарл Мишел е подчертал пред китайския си домакин важността на достъпността на ваксините срещу КОВИД-19 на фона на общественото недоволство в Китай срещу политиката на нулев ковид, посочва в коментар в. „Файненшъл таймс“. Пекин все още не е одобрил използването на РНК-ваксини в страната и разчита основно на препарати собствено производство.

По време на визитата си в Пекин миналия месец германският канцлер Олаф Шолц обяви сделка, според която американско-германската фармацевтична компания „Пфайзер/Бионтех“ ще доставя ваксини на чужденци в Китай след повече от година на регулаторни пречки.

Председателят на Европейския съвет е изтъкнал също правото на мирни събрания в разговора си със Си, проведен на фона на репресиите срещу протестиращи срещу строгите антиковидни мерки на китайските власти. „Заявихме много ясно, че европейски компании са в състояние да осигурят ваксини, ако такива доставки бъдат договорени от официалните власти в Китай“, каза на пресконференция Мишел след тричасовите разговори в Пекин.

Председателят на Европейския съвет каза още, че е повдигнал също въпроса с човешките права пред Си. „Правото на мирни събрания е основно право, записано във Всеобщата декларация за правата на човека“, каза Мишел. Той добави, че е коментирал със Си Цзинпин и скорошната вълна от протести в Китай, без да уточни каква е била реакцията на държавния глава.

Си е казал на Мишел, че между ЕС и Китай няма „истински стратегически различия или конфликти“, и че се надява те да обединят силите си, за да се „противопоставят на разделенията“.

В рамките на еднодневното си посещение в Китай Шарл Мишел се срещна също с премиера Ли Къцян и с председателя на постоянната комисия на китайския парламент Ли Чжаншу.

Китайски дипломати в Брюксел казаха, че оценяват визитата на Мишел като знак за желание за контакти в контраст с хладните отношения между Вашингтон и Пекин.

„Стремежът да се откъснат колкото се може повече останалите западни държави, особено големите страни от ЕС, от политиката на Вашингтон винаги е бил част от китайската външна политика“, каза Ши Инхун, съветник в китайското правителство пред „Файненшъл таймс“. Задаващата се световна рецесия и напрежението, което ще създаде тя, обективно допринася за реализирането на тази китайска стратегия, каза Ши.

ЕС и Китай са два икономически колоса, които в светлината на задаващата се световна рецесия търсят начини да уредят търговските си отношения, за да намалят отрицателните ефекти от нея до минимум. И двете страни трябва да склонят на компромиси, а визитата на Мищел в Пекин е едно добро начало на възстановяването на двустранните отношения, преминали през толкова спорове и проблеми през последните няколко години.

Източник: БТА