Утре в ЕС влиза регламент, който налага мораториум върху вноса на руски петрол. България има право на изключение, а „Лукойл“, като българска рафинерия, ще може да изнася произвежданите от рафинерията продукти от руски петрол и след 5 декември.
С евентуалните свръхпечалби на тази рафинерия, може да се компенсират цени на петролни продукти, като дизел и бензин, обясни пред БНР Еленко Божков, който е заместник-министър на енергетиката.
„По този начин се търси намаление на цените за гражданите“.
Ръководителят на представителството на ЕК в България обаче казва, че произведените в „Лукойл“ продукти са за българския пазар и отстъпката не е дадена, за да се изнасят за страни от ЕС или трети страни.
„Търсим изход, така че да бъдат удовлетворени най-напред българските граждани. Неколкократно беше обяснено, че ако спре износът на някои продукти, които не могат да се потребяват в България и са свързани с производство, рафинерията ще бъде принудена да спре работа. Тогава трябва да излезем на регионалния пазар на горива, който е изключително скъп“.
Божков каза, че и за него е интересно защо преди „Лукойл“ не е плащала данъци в България.
„Ако искат да работят, това е начинът. Това е чисто практическо решение. То е въпрос на интереси“.
Турция увеличи с 85% преработката си на руски петрол, при това само за два месеца, посочи още той.
„Вероятно ще го увеличи с над 100%, ако и ние излезем на този пазар“.
План „Б“ за рафинерията на „Лукойл“ няма, отбеляза заместник-министърът.
„Единственият вариант е да работи по този начин и да изнася деривати, които не могат да се продават в България. Държавата не може да помогне за съхранението им, защото няма вместимости“.
Вариантът, който предлагат от ДПС и ДБ, държавата да поеме контрола върху рафинерията, не е реалистичен, смята Божков.
„Ако парламентът го наложи със свое решение обаче, ние няма как да не го изпълним“.
Проектът „Бургас-Александруполис“ може да ни даде възможност за диверсификация на доставките, посочи той.
Ограничаване на вредните емисии с 40% означава намаление с 8 милиона тона, обясни Божков.
„За това трябва да се произвеждат 6 милиона мегаватчаса електрическа енергия, което означава, че трябва да затворим напълно „Марица-Изток“2 или да спрем производството за регулиран пазар на двете американски централи. Това води до изключително големи загуби за българската икономика. В цифри означава около 2 млрд. лева годишно, ако спрем производството на тези две централи за бита и около 3 милиарда, ако затворим напълно „Марица-Изток“2. Това е изключително опасна и неприемлива стъпка“.