Иран обмисля промени в закона, задължаващ жените да покриват главите си с хиджаб – изискване, което предизвика повече от два месеца протести в цялата страна, съобщава „Франс прес“.
Демонстрациите започнаха след смъртта на 22-годишната иранка от кюрдски произход Махса Амини, след като беше задържана от моралната полиция, която съблюдава за спазването на строгите ограничения на Ислямската република върху женското облекло.
След смъртта на Амини нарастващ все повече жени в Иран отказват да носят хиджаб, особено в модерната северна част на Техеран.
Носенето на хиджаб стана задължително за всички жени в Иран през април 1983 г. – четири години след революцията от 1979 г., която свали подкрепяната от САЩ монархия.
Както парламентът, така и съдебната система работят по въпроса за това дали законът се нуждае от промени, заяви главният прокурор Мохамад Джафар Монтазери.
Той обаче не уточни какво може да бъде променено в закона.
По-рано днес президентът Ибрахим Раиси заяви, че републиканските и ислямските основи на Иран са конституционно укрепени, но има методи за прилагане на Конституцията, които могат да бъдат гъвкави.
След въвеждането на закона за хиджаба и с промяната на нормите за облекло стана обичайно да се виждат жени, обути в тесни дънки и с широки, цветни забрадки.
През юли тази година обаче крайно консервативният Раиси призова за мобилизиране на „всички държавни институции за прилагане на закона за забрадките“.
Въпреки това много жени продължиха да нарушават правилата.
Иран обвинява своя заклет враг Съединените щати и техните съюзници, включително Великобритания, Израел и кюрдски групировки, базирани извън страната, в подклаждането на уличното насилие, което правителството нарича „бунтове“.