България Новини

Финансов консултант предупреди: Догодина влизаме в рецесия, доходите ще намалеят

Все повече домакинства в България не могат да обслужват задълженията си. Тенденцията с увеличаването на лошите бързи кредити ще се засилва в бъдеще. Този тренд се задълбочава и постепенно ще обхване потребителските кредити, а след това най-вероятно и част от жилищните. Тази прогноза направи пред Bloomberg TV Bulgaria Стойне Василев, финансов консултант.

„Надявам се банките сега да са преценили по-добре рисковете си и да не се увеличава опасно делът на необслужваните кредити. Това, което повечето икономисти очакват, е че през 2023 г. ще навлезем в рецесия. Ще има забавяне в икономиката, а за обикновения човек това означава намаляване на доходите, много хора ще останат без работа, ще се намалят бонусите и ще отпаднат част от социалните придобивки“, посочи той и смята, че тогава хората, които не са си направили добре сметката, ще имат проблеми.

„Ще пострада и банковата сфера и икономиката като цяло. Не искам да съм песимист, но ние сме в началото на този процес и е добре да го следим.“

Според Василев при рецесия и особено при стагфлация, когато има намаляване на брутния вътрешен продукт и в същото време висока инфлация, което се очаква в следващите 5-10 години да е над средно историческото ниво в Европа, е добре да помислим по-рано за оптимизиране на разходите и особено в частта с кредитите.

„Един по-висок процент на необслужвани кредити при институции, които отпускат онлайн и бързи кредити, е заложен в самия бизнес модел, защото по-високата лихва компенсира загубите“, подчерта експертът. Той добави, че при банките на фона на сериозната конкуренция в България, която е намалила драстично лихвите (и ние се доближаваме до нивата в Централна Европа и Скандинавските страни), един висок процент на необслужваните кредити наистина може да окаже сериозно влияние върху цялата система.

Стойне Василев посочи, че високата конкуренция притиска банките в търсене на клиенти за заеми, но смята, че те трябва да преосмислят кредитната си политика, за да не може физическо лице с много кредити, особено такива, които в миналото са излизали в просрочие, да тегли заем. По думите му ако по-високият процент необслужвани кредити не е заложен във финансовия модел, това ще доведе до проблеми, каквито имаше след кризата от 2008 г.