България Новини

Димитър Стоянов пред УниБИТ: Моите командири в армията са ме научили да се боря

Министърът на отбраната Димитър Стоянов изнесе лекция пред студенти и преподаватели от УниБИТ на тема „Модернизация на въоръжените сили“, в която разкри любопитни подробности както за проектите за модернизация на армията, така и за тактиката, която прилага за прокарването им през парламента.

Той бе представен на аудиторията от проф. Стоян Денчев, председател на общото събрание на УниБИТ.

Стоянов подчерта в началото, че в момента българската армия е „малка, но не модерна, а технологично изостанала“.
Именно модернизацията на армията, която се подкрепя от 60% от българите, е най-голямото предизвикателство пред екипа на МО.

„До нашите граници ими военен конфликт. Ние сме лоялен член на НАТО, но трябва да сме и достоен член на този съюз,“, подчерта министърът. И зададе риторичен въпрос: „Пропуските в нашите бойни способности са големи, е достойни ли сме?“

Министър Стоянов разкри, че за да бъдем наистина достоен член на Алианса, трябва да развием 188 способности, установени при прегледа на отбраната, а в парламента са внесени само 13 проекта. „Но аз се съмнявам, че и те ще бъдат приети, защото на служебния кабинет не му се полага политическа подкрепа“, подчерта със съжаление министърът.

Стоянов в разви тезата, че точно в настоящата ситуация е вредно да се пестят пари по отношение на националната сигурност. Българската армия е подценявана повече от 30 години. Технологично ние изоставаме значително от нашите съюзници. Съвременната геополитическа среда изисква от нас усилия за модернизиране на българската армия.

Той разкри, че и през 2023 година България няма да стигне 2% от БВП за въоръжаване, макар че изискването да е за 2,5, и че това може да се случи едва в 2024 година. За цялостното модернизиране на армията ни са необходими 38 милиарда лева, а това българската икономика в момента не може да си го позволи.

Министър Стоянов използва интересен подход, в който сравни планирането на една военна операция с планирането на проекти за модернизация на армията.
„Най-голямата мъгла във войната е допускането. Планирането е много сложно в БГ армия. Всеки един план при сблъсък с противника може да се провали в първите 10 минути. Да прецениш волята на противника, е важен фактор. Липсващата информация е съществено значение за плана при всяка една военна операция“, посочи пред студените шефът на МО и допълни, че в такива случаи винаги трябва да има резервен вариант.

Той разказа всичко това, за да онагледи тактиката, която предприема спрямо депутатите, които трябва да гласуват програмата на модернизацията на армията.

И понеже в парламента има политически сили, които са против, министър Стоянов е предприел на малките стъпки да постигне желаното – вместо да внесе цялостна програма, той внася поотделно всеки един от 13-те проекта с надеждата така да заобиколи нежеланието на депутатите да приемат цялостната програма. Както вече е известно, за тези 13 проекта са предвидени разходи в размер на 6 640,7 млн. лв.

Проектът за бойните сухопътни машини, на стойност 2,5 млрд лева, вече е събудил интереса на много западни фирми, в ход са проектите за трите радара, за 155-мм гаубици, за трите бойни кораба, разкри министър Стоянов.
Той се спря специално на проекта за придобиване на 8 броя F-16 BLOCK 70 за доизграждане на изтребителна авиационна ескадрила, подчертавйки, че един от поддържниците на този проект и че за българските ВВС е изключително важно придобиването на нова техника, защото нашият авиационен парк е от 1988-89 година.

Стоянов разкри, че когато в МО са разработвали програмата за модернизация на военната авиация са работили по 14-18 часа и е имало един човек, който през цялото време ги е мотивирал. Това е бил тогавашият шеф на ВВС Румен Радев, днес президент на България.

Залата слушаше с изключително внимание лекцията на военния министър, а студените се оказаха подготвени и му задаваха смислени и конкретни въпроси.

„Защо не изразихте позиция по време на дебатите в парламента при гласуването на инвестицията за новите 8 самолета Ф-16“, попита студент, който явно следи парламентарната дейност. „Не исках да влизам в политически разпри. Като служебен министър съм внесъл всички проекти на МО и съм убедил всички членове на комисията по отбрана в тяхната неотложност“, отговори Стоянов и изрази съжаление, че програмата на модернизация на армията се противопоставя на социалната програма. „Ако бях социален министър, щях да искам пари за пенсии, но аз съм министър на отбраната“, подчерта той.

Стоянов обърна специално внимание на исканията за заместваща платформа, докато дойдат поръчаните нови изтребители. Според него това не е удачна тактика.

„Ниското техническо ниво на БГ армия действа демотивиращо. За да има успеваемост в кадровата политика на МО, трябва да има модернизация на армията“, посочи адекватната формула министър Стоянов.

Лекцията му беше с емоционален заряд и без заобикаляне на проблемите.

„В личен план не успях да убедя цялото МО, че вървим в правилната посока“, отговори откровено министър Стоянов на един „личен въпрос“. И посочи бъдещата си цел – да положи усилия за по-голяма мотивация на колегите си.

„При взимане на важни решения, към кого се обръщате, кого слушате“, попита любопитна студентка и получи вероятно неочакван отговор: „Моята съпруга. Човек не трябва да крие истината!“. И добави: „А в службата – винаги съм се консултирал с командващите. Те са ме научили да се боря“.

В отговор на въпрос на ген. Груди Ангелов, министър Стоянов разкри, че в МО е създадена работна група, която е фокусирана върху създаването на нова Национална стратегия за сигурност, тъй като тази от 2018 година вече не отговаря на днешната ситуация и на съвременните изисквания.

Накрая министър Стоянов бе изпратен от УниБИТ възторжено под звуците на военен марш.