В Шанхай и Пекин и днес се запазва засилено полицейско присъствие, за да не се допуснат нови митинги след историческите демонстрации през уикенда срещу антиковидните рестрикции и с искане за повече политически свободи.
Китайските комунистически власти се сблъскаха с най-мащабното протестно движение от времето на продемократичните бунтове през 1989 г., отбелязва Франс прес.
Събитията се развиват на фона на широко обществено недоволство след близо три години на строга политика за нулев ковид с повтарящи се локдауни и почти всекидневно тестване на населението, както и на дълбоко разочарование от китайската политическа система. Отключващ момент стана смъртоносен пожар миналата седмица в Урумчи, столица на северозападния автономен район Синцзян. Прозвучаха обвинения, че санитарните рестрикции са попречили на спасителите да работят. Правителството отхвърли вчера тези твърдения, съобщи БТА.
След напрегнатия уикенд в много китайски градове за снощи бяха насрочени демонстрации, но те не се състояха. Журналисти от АФП констатираха масирано полицейско присъствие в Пекин и Шанхай. Демонстранти заявиха, че полицията ги е разпитвала дали са присъствали на митингите от предходните дни.
В Шанхай, недалеч от мястото, където в неделя множеството поиска оставката на президента Си Цзинпин, служители от кварталните барове заявиха за АФП, че са получили нареждане да затварят в 22:00 ч. с оглед „контрол над епидемията“. Групи агенти са разположени край всички изходи от метрото.
Вчера репортери на АФП видяха как арестуват четирима души, един от които впоследствие бе освободен. Журналист преброи 12 полицейски коли, паркирани на стометрова отсечка от ул. „Урумчи“, центъра на шанхайските демонстрации в неделя.