Лидерите на Полша и Чехия отправиха днес публични критики срещу унгарския премиер Виктор Орбан, разкривайки напрежението във Вишеградската група, изострило си заради войната в Украйна, съобщава Ройтерс.
Единството във Вишеградската група, създадена през 1991 г. след десетилетията на комунистическо управление, е силно разклатено. Орбан се противопоставя на по-строгите европейски правила за санкции срещу Русия, включително по отношение на енергийните доставки.
За разлика от Будапеща, трите съседни на Унгария държави от Вишеградската група, включващи и Словакия, са сред най-решителните европейски противници на действията на руския президент Владимир Путин в Украйна.
„Това не е най-доброто време за вишеградския формат, и различното отношение на Унгария оказва значително влияние върху ситуацията, като я усложнява“, заяви чешкият премиер Петър Фиала, докато отиваше на среща на вишеградските лидери в Словакия.
„Не крия, че възгледите на унгарския министър-председател, някои от които дори могат да се определят като провокативни, не помагат това сътрудничество да протича толкова добре, колкото в миналото“, добави Фиала.
Тази седмица Орбан допълнително раздразни съседите си, като отиде на футболен мач с шал, на който някои украински територии бяха изобразени като част от Унгария. Това накара Киев да извика унгарския посланик, за да изрази протест.
Фиала заяви вчера, че шалът с „Велика Унгария“, който представя като част от Унгария и територии, които сега са част от Австрия, Словакия, Румъния, Хърватия и Сърбия, ще бъде обсъден днес на срещата на върха в словашкия град Кошице.
Полша, която беше съюзник на Унгария в предишните им спорове с ЕС по отношение на върховенството на закона и правата на човека, също изрази повече критики срещу Орбан заради позицията му по отношение на Украйна. Полският премиер Матеуш Моравецки отправи към Орбан забележка днес заради това, че Унгария все още не е ратифицирала молбите на Швеция и Финландия за присъединяване към НАТО, подадени в отговор на нахлуването на Русия в Украйна.
„Ще кажа (на Орбан) директно, че за Полша това е една от най-важните промени в международното право, а именно присъединяването на Финландия и Швеция“, подчерта Моравецки.
От 30-те съюзници на НАТО само Унгария и Турция все още не са одобрили кандидатурите на двете скандинавски страни.
Въпреки тези поводи за напрежение, Вишеградската група остава важен форум в рамките на ЕС, добави Моравецки. „Не можем да позволим Вишеградската група да се разпадне. Тя е структура, която защитава интересите на нашите страни срещу други групи от интереси от Западна Европа“, подчерта той.