Двупартийна група американски сенатори призова администрацията на Байдън във вторник да преразгледа решението си да не предоставя на Украйна модерни бойни дронове, заявявайки, че технологията може да помогне на Киев да задържи територията си и да набере скорост на бойното поле, пише The Wall Street Journal, предаде Агенция „Фокус“.
В писмо от 22 ноември до министъра на отбраната Лойд Остин 16 сенатори призоваха администрацията да предостави на Украйна безпилотни летателни апарати (БПЛА) MQ-1C или Gray Eagle, които могат да летят на средна височина с продължителност от над 24 часа.
„Дългосрочната полза от предоставянето на Украйна на MQ-1C е значителна и има потенциала да задвижи стратегическия ход на войната в полза на Украйна“, пишат законодателите.
Сред подписалите са сенатор Джони Ернст (Р., Айова), сенатор Джеймс Инхоф (Р., Оклахома), сенатор Тим Кейн (Д., Вирджиния. ), сенатор Джо Манчин (Д., Зап. Вирджиния) и сенатор Марк Кели (Д., Аризона).
Както поясняват законодателите, целта е Украйна да има отговор на руските дронове, за които се предполага, че са доставени от Иран и които нанесоха сериозни поражения на украинската инфраструктура.
„Оперативните характеристики на тази система – наличност, поразяващата мощ, издръжливостта и възможността за износ – допълват съществуващите оръжейни системи, използвани от украинците, и ще увеличат поразяващата мощ на украинската армия“, пишат законодателите.
Обучението на украинците на MQ-1C, които се произвеждат от General Atomics, ще отнеме 27 дни, пишат сенаторите. И ако Украйна имаше достъп до тях, тя „може да намери и атакува руски военни кораби в Черно море, като разбие блокадата и облекчи двойния натиск върху украинската икономика и световните цени на храните“.
Пентагонът отхвърли искането на Украйна за дроновете по-рано този месец. Американските власти се опасяват, че технологията на борда на дрона може да бъде открадната на бойното поле.
Пентагонът оценява какъв ефект би имало предоставянето на безпилотните самолети върху американската армия, поясни говорителят на Пентагона Сабрина Сингх. „Ние винаги преценяваме какво можем да изпратим на Украйна“, каза тя.
Американски служители казват, че нежеланието да се предоставят дроновете произтича от технически проблеми, а не от страх от ескалация. Говорител на General Atomics отбеляза, че компанията се е ангажирала да подкрепя Украйна и отказа да коментира писмото.
Писмото беше последният пример за продължило месеци напрежение между Капитолийския хълм и Белия дом за това какъв вид оръжия да се изпратят на Украйна.
Членове на Конгреса от двете партии многократно са настоявали администрацията да даде на Украйна ударни дронове. В писмо от септември 17 законодатели призоваха администрацията да ускори процеса на преразглеждане относно предоставянето на Grey Eagle, което доведе до решението по-рано този месец.
В последното писмо законодателите поискаха от Лойд Остин да обясни до 30 ноември причините на Пентагона да заключи, че САЩ не трябва да предоставят на Украйна дронове MQ-1C.
„Украинските успехи на бойното поле са обнадеждаващи, но намерението на [руския президент] Владимир Путин да завладее цяла Украйна остава непроменено. Навременното предоставяне на ефективна смъртоносна помощ за стабилизиране на украинската отбрана и осигуряване на дългосрочна съпротива срещу бъдеща руска агресия остава спешно“, пишат те.
Много наблюдатели прогнозират, че фронтовите линии на войната вероятно ще се движат бавно през следващите седмици с падането на температурите. Русия започна атаки срещу електроенергийната инфраструктура на Украйна, което доведе до спирания на тока в цялата страна и евакуация на Херсон, скоро след като украинските сили изтръгнаха контрола от Русия. Киев е подложен на натиск от някои от своите западни поддръжници да сигнализира за готовност за преговори с Москва на фона на опасенията за глобалните икономически последици от войната. Правителството на Украйна настоява да определи дневния ред за всякакви преговори.