Силен взрив сложи край на относителното спокойствие в Турция. След атаката на оживената централна търговска улица „Истиклял“ в Истанбул мнозина си казаха: Започна се отново.
Хисар Йозсой е един от тях тях. „С приближаването на изборите хората се страхуват, че това не е изолиран инцидент и че ще има още много атаки“, смята той. „Като част от сенчестите опити за промяна на политическия климат чрез хаос, несигурност и страх.“
Ще забранят ли основната прокюрдска партия в Турция?
Йозсой е депутат от прокюрдската Демократична партия на народите (ДПН), с която управляващата ПСР съвсем наскоро проведе разговори. Девлет Бахчели, лидер на ултранационалистическата Партия на националистическото действие (MHP), която е коалиционен партньор на Ердоган, защити тези разговори няколко дни преди атентата. „Съвсем нормално е делегацията на ПСР да се среща с политическите партии и групи в парламента, за да обсъжди промени в конституцията“, каза Бахчели. Само седмица по-късно тонът му бе напълно различен: „Не можем да търпим ДПН в турската политика нито секунда повече. Тя вербува за терористични организации и изпитва търпението ни с пропагандата си за т. нар. Кюрдистан. ДПН е подлият и коварен партньор на ПКК.“
Бахчели призова за незабавна забрана на основната прокюрдска партия ДПН. От известно време е задействана подобна процедура, която се проточва, но сега отново може да набере скорост. След терористичния атентат ДПН беше обвинена, че не се е дистанцирала в достатъчна степен от случилото се. Хенрик Майер, шеф на германската политическа фондация „Фридрих Еберт“ в Турция, коментира темата по следния начин: „Намирам изявленията на ДПН за много ясни. Така например (бившият) председател Селахатин Демирташ, който е в затвора, я окачестви като „терор“, неприемлив при никакви обстоятелства.“ От ДНП рядко са толкова директни, посочва той. „Не е имало ясно разграничение от ПКК, но смятам, че не е необходимо, доколкото според гледната точка на ДПН ПКК не носи отговорност.“
Готви ли се нова офанзива в Сирия?
Много представители на турското правителство обаче поставят ДПН, ПКК и Народните отряди за защита в Сирия под общ знаменател. Само часове след атентата вътрешният министър Сюлейман Сойлу заяви,че „мозъците“ зад него са в Северна Сирия. Хисар Йозсой казва, че не вярва на нито една дума на Сойлу. „Единствено се надяваме, че всички тъмни елементи в това отвратително престъпление ще бъдат изяснени, а виновниците – изправени пред съда.“ Турските власти твърдят, че сирийка, обучена от Народните отряди за защита в Северна Сирия, е извършител на терористичната атака. Заподозряната бе арестувана в нощта след нападението. Йозсой смята, че турското правителство иска да използва това, за да „създаде атмосфера, в която отново да нападне кюрдите – както у дома, така и в Сирия“.
Кюрдските сили в Сирия заявиха, че на 19 ноември Турция е нанесла въздушни удари в Северна Сирия. Президентът Ердоган отдавна желае да започне нова офанзива там. Но досега той не е получил одобрението нито на Русия, нито на Иран, нито на САЩ. Хенрик Майер смята, че в предизборната кампания правителството вероятно ще спечели от една обстановка на военна офанзива. „Смайващо е, че турският министър на вътрешните работи изобщо не обвини директно ПКК, а сирийското ѝ разклонение“, посочва той.
Ердоган се нуждае от гласовете и на кюрдите
Много кюрди в Турция се чувстват набедени след терористичния акт в Истанбул. Турският президент Ердоган се противопоставя на подобни настроения: „Ние нямаме проблем с кюрдите в Северен Ирак или в Южна Сирия. Точно така, както нямаме и проблем с нашите кюрдски граждани в Турция.“ Той осъзнава, че ще се нуждае и от кюрдски гласове на президентските и парламентарните избори догодина.
Автор: Карин Зенц