Преди дни ЦСКА публикува видеоклип, в който запозна обществеността с напредъка, който е постигнат за реконструкцията на стадион „Българска армия“, пише „Тема спорт“. От клуба разкриха, че освен партньорството с международния оператор SportFive, което бе представено през лятото, са започнали съвместна работа и с чуждестранно архитектурно бюро. От клипа стана ясно, че това е английската компания „Триванди“. Именно един от ръководителите в нея – Андрю Ъшър, взе дейно участие във видеото, като бе представен за дизайн директор на новата „Армия“.
„Това е огромен по обем, важен и сложен проект. Такъв тип проекти изискват време и е важно да го получим, за да изпълним нещата правилно. Следваме международните времеви рамки за разработка и прогресът върви добре. Движим се по план. Създадохме висококачествен дизайн, който смятаме, че ще задоволи всички изисквания на всички заинтересовани страни“, заяви Ъшър.
„Налице е интеграция между най-съвременните технологични системи за стадиони, включващи IT, аудиовизуални и комуникационни системи. И може би най-важното – искаме да интегрираме последните екологични системи за проектиране на сгради, които подпомагат въздействието на стадиона върху околната среда. Определено се стремим към енергийна ефективност“, добави той.
Ъшър, който завършва Лондонския университетски колеж с архитектура и университета Кранфийлд с бизнес администрация е част от „Триванди“ от 2019-а. Преди това той прекарва над 13 години в друго архитектурно бюро – „Гриймшоу“, в чието портфолио попадат реконструкцията на корт №1 на „Уимбълдън“ и обновяването на 17-хилядната зала YTL Арена в Бристъл. Любопитното е, че през август тази година „Гриймшоу“ в сътрудничество с Астън Вила представиха общ проект за реконструирането на „Вила Парк“ на стойност 100 милиона паунда!
Компанията, с която ЦСКА работи е сред глобалните лидери в разработването на различни съоръжения и събития, включително Олимпийските игри в Лондон през 2012 г. Едно от най-големите архитектурни постижения на „Триванди“ пък е участието в построяването ва новия стадион на Брентфорд. „Брентфорд Къмюнити Стейдиъм“ се намира в сърцето на Лондон и е с капацитет 17 500 места. Отваря врати през август 2020 г., а компанията е назначена от EcoWorld & Brentford FC, за да действат като съвместни сертификатори за изграждането на новото съоръжение. Ролята на „Триванди“ гарантира и удостоверява, че изискванията на клуба са изпълнени съгласно договора за строителство. Именно партньорът на ЦСКА е отговорен за издаването на официалния сертификат за практическото завършване на стадиона през юли 2020 г.
Така изглежда, че дизайнът на евентуалния нов „Българска армия“ е в добри ръце, като компанията, която ще се грижи за него, вече има солиден опит на най-високо ниво в модерния футбол.
„Клубът е част от идейния процес. Това е напълно установен процес. Разполагаме с професионален екип. Аз съм архитект и съм в ролята на дизайн проектор на този проект. Зад гърба си имам цял екип експерти по архитектура и различните области на инженерството, които внасят нужната експертиза. Обсъждаме всичко в клуба на ежеседмични срещи и клубът ни помага да вземем ключовите решения. Така че в края на процеса да имаме координиран и напълно съгласуван резултат“, каза още Ъшър в клипа.
В момента „Триванди“ е част и от проекта за изграждане на новия стадион на третодивизионния английски Питърбро. Компанията е назначена за представител на клуба със задача да разработва бъдещата визия и инфраструктурни планове за многофункционално съоръжение с около 20 000 места, разположено на река Нене в непосредствена близост до историческата катедрала. Работата по проекта бе подновена през септември, след като бе замразена за няколко месеца заради местните избори, изпадането на тима от Чемпиъншип и други причини.
Именно представители на „Триванди“ са една от основните движещи сили по осъществяването на идейния проект за реконструкцията на „Българска армия“. Очаква се той да бъде внесен в Министерството на спорта до средата на декември. В Борисовата градина се надяват, че в края на пролетта ще могат да стартират реални действия, но това зависи от благоразположението на държавата относно проекта.