Новини Свят

Еди Рама в Скопие: Надявам се Северна Македония да не се самоизолира по неразбираем начин, връщайки се в миналото

„Надявам се, че Северна Македония няма да се върне в миналото и да се самоизолира по неразбираем начин. Ще бъде фатално да останем затворени в историята. Струва ми се, че само слабост и късогледство могат да превърнат конституционните промени в поле за създаване на проблеми в тази държава по пътя ѝ към ЕС“, каза на пресконференция след края на съвместното заседание на правителствата на Северна Македония и Албания премиерът на Албания Еди Рама.

Думите му бяха в отговор на въпрос дали, ако правителството на Северна Македония не успее да осигури парламентарно мнозинство за необходимите промени в конституцията, Албания би продължила напред.

„Ние в Албания имаме различен конституционен модел, но парламентът признава не малък брой малцинства, включително и българското малцинство, което има присъствие в Албания, и не изглежда да сме застрашени от някакво малцинство, напротив, считаме малцинствата за голямо богатство. В наш интерес е те да се чувстват колкото може по-добре в страната ни и да не се чувстват различни от гражданите с албанска националност. Във вашата конституция има голям брой малцинства, които вече са включени, което означава, че това е вече познат модел и трябва да бъде допълнен. Много е просто“, каза Рама.

Според премиера на Република Северна Македония Димитър Ковачевски истинската опасност за европейския път на страната идва партия Левица, която е против ЕС, против НАТО, срещу интегрирането на страната в Берлинския процес и инициативата Отворени Балкани.

„Още по-голямата опасност е, че тази партия взима като заложник председателя на ВМРО-ДПМНЕ, защото той е слаб и без визия. А човек без отношение, без визия и без решителност лесно може да бъде взет за заложник. И това се случва с македонската опозиция в момента. Смятам, че не трябва да се допуска такъв политически подпалвач да прекъсне европейския път на страната“, каза Ковачевски, който попитан дали в парламента на Северна Македония има парламентарно мнозинство за конституционни промени, каза, че отговорността на 120 -те депутати в парламента е да вземат решение, което да гарантира бъдещето на поколенията в страната.