Иран се съгласи на посещение на Международната агенция за атомна енергия този месец, съобщава „Ройтерс“.
Целта на визитата на надзорния орган на ООН е да бъде получен отговор относно произхода на уранови частици, открити в три обекта в страната.
Предложението на Техеран идва преди срещата на Съвета на управителите на МААЕ следващата седмица, на която се очаква западните сили да поискат резолюция, призоваваща Иран за сътрудничество – ход, който обикновено предизвиква раздразнението на Ислямската република.
„Агенцията повтори на Иран, че на тази среща очаква да започне да получава технически достоверни обяснения по тези въпроси, включително достъп до местоположения и материали, както и вземане на проби, според случая“, се посочва в един от двата поверителни доклада на МААЕ за Иран, изпратени до 35-те държави членки преди заседанието на борда.
Въпросът с необяснимите уранови частици се превърна в пречка за по-широките преговори за възобновяване на ядрената сделка от 2015 г. със световните сили, тъй като в момента Техеран настоява за прекратяване на разследването на МААЕ.
От своя страна Агенцията заяви, че няма да се поддаде на политически натиск и подчерта, че нейната работа е да отчете всички ядрени материали.
„Генералният директор на МААЕ (Рафаел Гроси) е сериозно загрижен, че все още няма напредък в изясняването и разрешаването на неуредените въпроси с гаранциите“, се отбелязва в доклада по повод установените следи от уран.
„В този контекст той взема под внимание предложението на Иран за провеждане на допълнителна техническа среща с висши служители на Агенцията в Техеран преди края на месеца, но подчертава, че тази среща трябва да има за цел ефективно изясняване и разрешаване на тези проблеми“, заключава документът.
Непреките преговори между Техеран и Вашингтон по въпроса са в застой.
Официални лица твърдят, че основна пречка е искането на Иран МААЕ да прекрати разследване на следи от уран, открити в недекларирани обекти.
През август МААЕ съобщи, че Иран продължава да развива програмата си за обогатяване на уран.
В друг доклад на МААЕ пък се посочва, че има нерешени въпроси, свързани със следи от обогатен уран в три необявени от Иран обекта – в Мариван, Варамин и Туркузабад в провинция Техеран.
От своя страна, иранското външно министерство заяви, че докладът на МААЕ не е нито „балансиран“, нито „справедлив“. Като отговор Техеран обяви, че ще изключи две от камерите на агенцията на ООН.
Въпреки че Иран уверява, че ядрената му програма е с мирни цели, Западът се опасява, че Техеран е все по-близо до създаването на атомна бомба.