Френският президент Еманюел Макрон и британският премиер Риши Сунак обещаха „амбициозно сътрудничество“ в областта на атомната енергия, което да помогне за справяне с въздействието от руското нашествие в Украйна върху енергийните доставки, съобщи Ройтерс.
Двамата лидери се срещнаха в кулоарите на срещата на високо равнище за климата, която се провежда в Египет под егидата на ООН (КОП27). Това е първата им среща, откакто Сунак стана министър-председател.
Макрон и Сунак искат и подобряване на координацията за справяне с миграцията, съобщи френското президентство.
Британският премиер заяви в кулоарите на КОП27, че иска „тясно сътрудничество“ с Париж по отношение на имиграцията, а „Даунинг стрийт“ потвърди, че споразумение по тази тема е напът да бъде финализирано, съобщава Франс прес.
„Беше страхотно да се срещна с президента Макрон и да поговорим не само за борбата с незаконната имиграция, но и за други области, в които искаме да си сътрудничим тясно с французите“, заяви британският лидер след срещата.
След период на напрежение между Лондон и Париж правителството на Риши Сунак, който стана премиер на фона на политическа криза след оставките на Борис Джонсън и Лиз Тръс, изглежда възприема по-помирителен тон спрямо Франция, отбелязва АФП.
Макрон и Сунак вече се бяха договорили в телефонен разговор в края на октомври да подобрят сътрудничеството в областта на имиграцията. От началото на годината рекордният брой от близо 40 000 души вече рискуваха живота си, пресичайки Ламанша с малки лодки.
Това е сложен проблем и той няма да бъде решен за една вечер, подчерта Сунак, чието правителство е подложено на натиск да се справи с притока на мигранти. „Мисля, че има възможност да работим заедно, не само с французите, но и с други страни“, добави британският премиер. Той обеща да съобщи повече подробности „през следващите седмици“.